Szczepionka oksfordzka przeciw koronawirusowi może zapewnić „podwójną ochronę”

Szczepionka opracowywana w Oksfordzie jest jednym z czołowych pretendentów w światowym wyścigu o ochronę przed koronawirusem. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważają, że dokonali przełomu w opracowaniu szczepionki na koronawirusa.

Podano informację, że próby na ludziach przyniosły obiecujące wyniki. Zespół badawczy odkrył, że szczepionka może zapewnić „podwójną ochronę” przed wirusem.
Według raportu The Daily Telegraph, próbki krwi pobrane od ochotników w pierwszej fazie badań wykazały, że szczepionka pobudza organizm do wytwarzania przeciwciał i komórek T, które odgrywają centralną rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Według informacji gazety, ta kombinacja zapewni ludziom bezpieczeństwo. Szczepionka jest jedną z ponad 100 opracowywanych na całym świecie.

David Carpenter, przewodniczący Komisji ds. Etyki Badań w Berkshire, która zatwierdziła badanie w Oksfordzie, powiedział, że zespół ds. szczepionek jest „absolutnie na dobrej drodze”. Dodał: „Nikt nie może podać ostatecznych dat… coś może pójść nie tak, ale w rzeczywistości dzięki współpracy z dużą firmą farmaceutyczną szczepionka może być szeroko dostępna w okolicach września i jest to cel, nad którym pracują. ”

Badania są wspierane przez rząd Wielkiej Brytanii i koncern AstraZeneca. Dyrektor naczelny firmy farmaceutycznej powiedział w zeszłym miesiącu, że pierwsza faza prób dobiegła końca i rozpoczęła się trzecia faza, podczas której szczepionka zostanie podana tysiącom ludzi, aby można ją było przetestować pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa.

Firma AstraZeneca podpisała porozumienia na dostawę około dwóch miliardów dawek na całym świecie, pomimo tego, że ​​nie ma jeszcze pewności, że szczepionka zadziała. Szczepionka oparta jest na osłabionej wersji przeziębienia, które powoduje infekcje u szympansów. Zawiera również materiał genetyczny białka kolca SARS-CoV-2 – szczepu koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19.

Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył również 41 milionów funtów na opracowanie kolejnej szczepionki na koronawirusa, opracowywanej przez londyński Imperial College. Jeśli szczepionka zadziała, najpierw zostanie podana najsłabszym osobom, takim jak osoby starsze i pracownicy służby zdrowia, powiedział Carpenter. Rząd zezwoli również technikom, pielęgniarkom i farmaceutom na podawanie szczepionki, a także lekarzom pierwszego kontaktu. Pielęgniarki i farmaceuci mogą już podawać niektóre szczepienia bez recepty.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Franca

    26 lipca, 2020 at 12:39 pm

    Nagle odkryli komórki T po stu latach zapatrzenia wyłącznie w przeciwciała…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk