Inauguracja serwisu internetowego www.bitwa1920.gov.pl

Karol Kwiatkowski16 lipca, 20209 min

Będzie to kompendium wiedzy o Bitwie Warszawskiej, ale też portal pełen ciekawostek, poprzez które najlepiej opowiada się historię młodemu pokoleniu – powiedział podczas konferencji ws. inauguracji serwisu internetowego www.bitwa1920.gov.pl. dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” zwrócił uwagę, że działalność portalu o Bitwie Warszawskiej zainaugurowano „na miesiąc przed obchodami stulecia Bitwy Warszawskiej, które, jak wiemy, zapowiadają się bardzo hucznie”.

„Myślę, że wciąż się mierzymy z tym, iż informacja o Polsce o ważnych wydarzeniach historycznych jest zbyt mała. Ta historia na świecie nie została jeszcze dobrze opowiedziana, więc stulecie Bitwy Warszawskiej jest świetną okazją, by podzielić się tymi informacjami z zagranicą. Stąd też przygotowano portal w kilku wersjach językowych” – powiedział w czwartek PAP Jan Kowalski.

Jak wyjaśnił, „jest to związane z dość trudną naszą historią, bo dopiero od 1989 r. opowiadamy naszą prawdziwą historię nie tylko w Polsce, ale i na świecie”. „Budowanie narracji o pewnych okresach historii, a w tym roku szczególnie o Bitwie Warszawskiej, jest naszym zadaniem. Musimy przypominać, że właśnie front bolszewicki został zatrzymany w Polsce, de facto w państwie, które dopiero kształtowało swoje granice” – podkreślił.

Przypomniał, że „Polacy swoim zmysłem taktycznym i wywiadowczym zdołali powstrzymać bolszewików idących na całą Europę”.

„Najważniejsi w portalach internetowych są unikalni użytkownicy. Mamy takie możliwości, że będziemy mogli badać, ilu użytkowników będzie z Polski, a ilu z poszczególnych krajów. Dzięki badaniom internetowym wiemy, jaka to jest grupa wiekowa” – mówił Kowalski.

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” dodał, że czwartkowa inauguracja portalu nie oznacza „zakończenia prac nad nim”. „Trzeba go poprawiać, zmieniać, dostosowywać do potrzeb użytkowników, budować jego promocję w wyszukiwarkach internetowych” – powiedział.

„Spodziewamy się największego zainteresowania naszym portalem w okolicach 15 sierpnia, bo wiemy, że nie tylko w Polsce, ale i poza granicami będzie prowadzona kampania informacyjna o obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej. I ten portal będzie narzędziem, za pomocą którego będziemy mogli dotrzeć do jak najszerszej liczby odbiorców” – wyjaśnił Kowalski.

Przypomniał, że Biuro Programu „Niepodległa” jest instytucją odpowiedzialną za koordynację działań w ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. „Stąd też w tym roku nasze skupienie na Bitwie Warszawskiej” – powiedział Kowalski, dodając, że portal powstał we współpracy jego Biura z Polskim Radiem S.A.

Z-ca dyrektora-redaktora naczelnego Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR) Krzysztof Kossowski przypomniał, że portal Polskiego Radia „ma dosyć długą tradycję, jeśli chodzi o produkowanie tego typu serwisów specjalnych, historycznych serwisów do internetu”.

„Z pewnością tego rodzaju projekt, tak rozbudowany i tak nowoczesny – to jest coś, co powstało w Polskim Radiu, i śmiem twierdzić w polskim internecie, po raz pierwszy” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że to „świetna forma popularyzacji potężnych archiwów, które Polskie Radio posiada” i dodał, że „jest to też spełnianie misji publicznej nadawcy, jakim jest Polskie Radio”.

„Nie jest żadną tajemnica, że największą grupą użytkowników Internetu to są ludzie młodzi. Możemy tak stwierdzić, że przede wszystkim ten serwis jest skierowany do ludzi młodych. Projektując tę stronę zdawaliśmy sobie sprawę, że to nie może być zwykły produkt internetowy (…) Żeby ten młody odbiorca na te stronę wszedł, żeby został na niej dłużej – ta strona musi go zaskoczyć, zaciekawić, wciągnąć swoja zawartością” – mówił Kossowski.

Podkreślił, że twórcom serwisu internetowego zależało na „opowiadaniu historii, na stronie narracyjnej”. „Faktycznie ta narracja tam jest, ponieważ poprzez kolejne rozdziały, poprzez procesy i ich skutki użytkowników tej strony nie będą przeprowadzały suche notki tekstowe, ale przede wszystkich archiwa dźwiękowe, głosy świadków tamtych dni, bohaterów historycznych. I właśnie oni pozwolą poznać historię Bitwy Warszawskiej, ale tez całego zjawiska, bo nie mówimy tylko o starciu militarnym, ale też o przyczynach, co do tego doprowadziło” – wyjaśnił z-ca dyrektora IAR. Zaznaczył, że ten serwis jest też skierowany „w dużej mierze do użytkowników zagranicznych, którzy nie muszą nawet wiedzieć, gdzie Polska na mapie leży”.

„Dla pasjonatów historii udostępniamy tam dziesiątki oryginalnych nagrań audio, unikatowe filmy, autentyki, które udało się odnaleźć w archiwach cyfrowych właściwie na całym świecie, aż po takie smaczki, jak animowane mapy, które pokazują ruchy wojsk w poszczególnych etapach Bitwy Warszawskiej” – powiedział Kossowski, dodając, że prace nad przygotowaniem tego serwisu trwały pół roku.

Użytkownicy mogą korzystać z zasobów serwisu przygotowanego w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej od 16 lipca. Jest on dostępny w siedmiu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, ukraińskiej i pod koniec lipca w wersji węgierskojęzycznej.

Serwis informacyjny www.bitwa1920.gov.pl został przygotowany wspólnie przez specjalistów z Polskiego Radia i Biura Programu „Niepodległa”. Jego partnerami są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny (FINA)

Za merytoryczną wartość portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk