KE prezentuje środki, które mają przygotować UE na drugą falę Covid-19

Magdalena Targańska15 lipca, 202013 min

Komisja Europejska zaprezentowała środki, które mają przygotować UE na ewentualną drugą falę Covid-19. Zaleca się m.in. zwiększenie zasięgu testów, izolowanie ognisk pandemii i wymianę informacji między krajami w sprawie leków, które podaje się chorym.

Przedstawiono listę priorytetowych działań dla krajów członkowskich, KE i innych instytucji unijnych, które mają służyć w walce z pandemią.

„UE przebyła długą drogę od szczytu pandemii Covid-19, ale wirus wciąż jest obecny. Czujność, gotowość i koordynacja są niezbędne (….). Dziś wzywamy do zdecydowanych i wspólnych działań w celu ochrony naszych obywateli i będziemy w tym wspierać państwa członkowskie” – powiedziała w środę na konferencji w Brukseli komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

KE zaleca zwiększanie zasięgu testów na Covid-19, śledzenie kontaktów osób, u których stwierdzono infekcję, i wzmożenie działań organów odpowiedzialnych za zdrowie publiczne w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii, np. mapowanie ognisk Covid-19.

Postuluje się także zapewnienie płynnego zaopatrzenia w środki ochrony osobistej, leki i urządzenia medyczne poprzez mechanizmy takie jak wspólne zamówienia w sytuacjach awaryjnych i strategiczne zapasy w UE.

Zdaniem KE priorytetem powinno być też utrzymanie zespołów szybkiego reagowania, które miałyby być odpowiedzią na gwałtowny wzrost zachorować w krajach członkowskich. Chodzi o wsparcie finansowe transportu personelu medycznego i pacjentów między państwami członkowskimi oraz dobrą koordynację rozmieszczenia zespołów ratownictwa medycznego w krajach składających wniosek za pośrednictwem unijnego mechanizmu pomocy ludności.

KE zaleca też szybką wymianę informacji między krajami na temat skuteczności stosowanych środków medycznych wobec osób chorych.

Zwraca też uwagę na konieczność wspierania słabszych grup społecznych, takich jak osoby starsze, chore i znajdujące się na marginesie społeczeństwa, poprzez dzielenie się najlepszymi praktykami, jeśli chodzi o testy, opiekę i leczenie, w tym w zakresie wsparcia psychospołecznego.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • nina

    15 lipca, 2020 at 1:36 pm

    Skończcie juz z tym badziewiem i tym kłamstwem…Powiedzcie prawdę jak wyglada gospodarka…A z wirusa to juz dzieciaki sie smieją. Taczki na jesień juz czekają na tych co beda próbowali nas nadal straszyc

Leave a Reply

Koszyk