Artysta street-artowy Banksy zachęca do zakładania maseczek

Karol Kwiatkowski15 lipca, 20204 min

Słynny brytyjski artysta street-artowy Banksy zaprezentował we wtorek nowe dzieło, w którym ponownie odnosi się do epidemii koronawirusa. Tym razem zachęca w nim do zakrywania twarzy w komunikacji miejskiej.

Na zamieszczonym na Instagramie nagraniu wideo ubrany w kombinezon ochronny, maskę na twarzy, okulary ochronne i rękawice mężczyzna – którym prawdopodobnie jest sam Banksy – wchodzi do londyńskiego metra ze sprzętem do dezynfekcji. Jednak w butli zamiast substancji odkażającej jest farba, której – wraz z sprayem oraz szablonami – mężczyzna używa do namalowania w jednym z wagonów metra kilku szczurów oraz własnego podpisu.

Wizerunki szczurów nawiązują do epidemii – jeden z nich używa maseczki do twarzy jako spadochrony, inny jest cały w nią zaplątany, zaś kolejny – bez maseczki – kicha rozsiewając zarazki na okno. Jeszcze jeden trzyma w łapach żel bakteriobójczy, tak jakby malował sprayem znajdujący się poniżej podpis Banksy’ego. Nagraniu wideo towarzyszy komentarz na Instagramie – „jeśli nie zakładasz maseczki, nie zrozumiesz”.

Nagranie wideo Banksy opublikował na profilu na Instagramie kilkanaście godzin po tym, jak brytyjski rząd poinformował, że od 24 lipca zasłanianie twarzy będzie w sklepach w Anglii będzie obowiązkowe. Zasłanianie twarzy w komunikacji miejskiej jest obowiązkowe już od połowy czerwca.

Szczury są częstym motywem w twórczości Banksy’ego, szczególnie w jej początkowym okresie. Ale pojawiają się także na pierwszym z dzieł nawiązujących do epidemii – w kwietniu opublikował serię obrazków przedstawiających namalowane przez niego szczury robiące bałagan w łazience, co opatrzone było komentarzem „Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję w domu”.

Z kolei na początku maja nieujawniający swojej tożsamości artysta przedstawił dzieło, na którym kilkuletni chłopiec zamiast Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę – pielęgniarkę walczącą z epidemią koronawirusa.

https://www.instagram.com/p/CCn800cFIbe/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk