Zniżka u fryzjera za głosowanie na konkretnego kandydata? Do 5 lat więzienia!

Paweł Skutecki11 lipca, 20202 min

Policjanci w woj. warmińsko-mazurskim odnotowali w sobotę dwa przypadki podejrzenia popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego – w Gołdapi oferowano zniżkę w zakładzie fryzjerskim w zamian za głosowanie na określonego kandydata, a w Działdowie za to samo oferowano pieniądze.

Rafał Jackowski z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie poinformował PAP, że zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego policjanci otrzymali od mieszkańców. W Gołdapi w jednym z zakładów fryzjerskich oferowano 20 proc. zniżki na usługi w zamian za głosowanie na określonego kandydata, zaś w Działdowie za to samo oferowano pieniądze.

„Postępowania w tych sprawach będą się toczyć w oparciu o artykuł 250 kodeksu karnego, który przewiduje za takie przestępstwo do 5 lat więzienia” – powiedział PAP Jackowski. Policjant nie podał, jaką kwotę oferowano za głosowanie w Działdowie, nie wskazał także, na szkodę jakich komitetów wyborczych miały być popełnione oba przestępstwa.

Jackowski poinformował także, że policja na Warmii i Mazurach odnotowała w sobotę 8 przypadków zrywania plakatów i ogłoszeń wyborczych. Do takich zdarzeń, które są kwalifikowane jako wykroczenia zagrożone karą grzywny do 500 zł, doszło w Kętrzynie, Ostródzie, Bartoszycach i Mikołajkach. W tym ostatnim mieście policja wystawiła sprawcom wykroczenia mandaty. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk