FDA zaniepokojona perspektywą odmowy szczepień na Covid-19 przez 27 proc. Amerykanów

Komisarz Agencji ds. Agencji Żywności i Lekarstw (FDA) Stephen Hahn wyraził w niedzielę zaniepokojenie rezultatami sondażu, z którego wynika, że 27 proc. Amerykanów nie przyjęłoby bezpłatnej szczepionki na koronawirusa. Podchodzą do niej z obawą.

Występując przed kamerami sieci telewizyjnej ABC News w programie „This Week” Hahn sprecyzował, że ponad czwarta część dorosłych w Stanach Zjednoczonych „zdecydowanie” lub „prawdopodobnie” nie zaakceptuje szczepionki. Takie stanowisko zaprezentowali respondenci ostatniego sondażu ABC News/ Washington Post.

Pytany co się stanie, jeśli wszystkie z deklarujących w ankiecie odmowę osoby faktycznie tak postąpią komisarz przyznał, że byłaby to duża, wywołująca niepokój liczba. Jak dodał w Stanach Zjednoczonych od wielu lat istnieje problem ze szczepionkami.

W istocie część społeczeństwa ze sceptycyzmem odnosi się nawet do szczepionek na takie choroby jak odra. Inni nie dowierzają sprzecznym sygnałom płynącym z Białego Domu. Twierdzą, że szczepionka może być bardziej ryzykowna niż sama choroba, a szybkość z jaką się dąży do jej odkrycia i produkcji rodzi niebezpieczeństwo.

Hahn starał się zapewnić, że FDA dysponuje „niesamowitą wiedzą naukową”. Przeprowadza badania, dodał, aby ocenić bezpieczeństwo i skuteczność wyselekcjonowanej szczepionki.

„Chcę zapewnić o tym Amerykanów i wzbudzić zaufanie, że nad tym pracujemy” – przekonywał komisarz agencji.

Ankieta ABC News/Washington Post wykazała, że 27 proc. respondentów obawia się szczepionki. Połowa z nich nie ufa szczepionce, a 23 procent twierdzi, że nie uważa jej za konieczną.

Zgodnie z sondażem jednocześnie 71 proc. Amerykanów „zdecydowanie” lub „prawdopodobnie” zaszczepiłoby się na COVID-19.

Hahn wyjaśnił, że szczepionka jest opracowywana z „bezprecedensową” szybkością. Powstrzymał się od potwierdzenia sobotnich prognoz prezydenta Trumpa, że można ją przygotować jeszcze przed końcem roku. Odmówił podania terminu, kiedy będzie dostępna. Podnosił natomiast rolę jaką odgrywa w tym FDA oraz niespotykane tempo w pracach nad szczepionką.

„W minionym tygodniu wydaliśmy wytyczne w sprawie opracowywania szczepionek, ponieważ chcemy, aby było bardzo jasne, że naszą solenną obietnicą dla narodu amerykańskiego jest podjęcie decyzji na podstawie danych i badań naukowych dotyczących szczepionki w zakresie jej bezpieczeństwa i skuteczność” – przekonywał komisarz FDA.

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym przez Covid-19 krajem na świecie, z ponad 2,8 mln zdiagnozowanych przypadków. Z powodu koronawirusa zmarło co najmniej 129.718 osób.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk