Premier: stabilność polityczna jest ważna, żeby wyjść z kryzysu

Magdalena Targańska5 lipca, 20204 min

Stabilność polityczna jest ważna i będzie ważna w najbliższych miesiącach i kwartałach, żeby dokończyć dzieła, by bezpiecznie, stabilnie z pewną siłą wychodzić kryzysu – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Chojnicach (Pomorskie).

Premier wziął udział w spotkaniu z samorządowcami, podczas którego wręczył promesy na środki z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych dla miast, gmin i powiatów.

„Chojnice są troszeczkę na uboczu dużych szlaków, dlatego szczególnie potrzebne jest wsparcie. Tutaj na południu województwa pomorskiego bardzo ważne jest, żebyśmy przez fundusz samorządowy, fundusz inwestycji lokalnych potrafili przebrnąć przez ten kryzys w sposób możliwie szybki. Te niewielkie inwestycje rozsiane po całym kraju mają temu służyć. Z jednej strony mają być zastrzykiem finansowym, inwestycyjnym dla samorządu i dla przedsiębiorców, a z drugiej strony to inwestycje na pożytek mieszkańców” – mówił premier.

Morawiecki zaznaczył, że środki mogą zostać przeznaczone na przedszkola, oświetlenie, żłobki, inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale też na wkład własny do różnych innych projektów unijnych czy rządowych, jak Fundusz Dróg Samorządowych.

„Dzisiaj potrzebujemy siły i spójności, żeby przetrwać ten czas, gdzie świat został uderzony mocno przez epidemię. Dobra współpraca pomiędzy samorządowcami, przedsiębiorcami, rządem prezydentem, Sejmem jest warunkiem nieodzownym szybkiego wyjścia z kryzysu. Jak patrzę na Włochy, czy inne kraje, to część z tych kłopotów wiąże się z zawirowaniem politycznym. Kryzysy polityczne mogą stać u źródeł wielkich problemów służby zdrowia, wielkich problemów gospodarczych. Gdyby zareagowali szybciej, lepiej, w porozumieniu to uniknęłyby takiego trudnego stanu gospodarczego i oczywiście wcześniej zdrowotnego” – pokreślił Morawiecki.

Premier wskazał, że „stabilność polityczna jest ważna i będzie ważna w najbliższych miesiącach i kwartałach, żeby dokończyć te dzieła, by bezpiecznie, stabilnie z pewną siłą wychodzić z tego kryzysu”.

Morawiecki podkreślił, że rząd chce rozwijać infrastrukturę miast powiatowych, takich jak Chojnice, Człuchów, Kościerzyna czy Kartuzy, które nie były takimi beneficjentami jak Trójmiasto. Zaznaczył, że właśnie temu ma służyć Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

„Dla nas cele podstawowe są dwa – na pożytek mieszkańcom i koło wyjścia z kryzysu w najbliższych miesiącach, kwartałach. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby odzyskać wigor i bardzo szybko rosnąć gospodarczo” – dodał szef rządu.

W czasie spotkania premier poinformował o przeznaczeniu przez rząd dodatkowo 1 mln zł dla Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk