Brazylia rozpoczyna testy chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi

Anvisa – Narodowa Agencja ds. Kontroli Sanitarnej Brazylii – zatwierdziła w piątek plan badań klinicznych szczepionki koronowirusowej opracowanej przez chińską firmę Sinovac- poinformował Reuters.

Badania nad chińską szczepionką przygotowaną przez Sinovac Biotech Ltd., firmę biofarmaceutyczną z Pekinu, będzie prowadził Instytut Butantan z San Paulo. Umowa z Sinovac obejmuje nie tylko próby szczepionki ale także przeniesienie technologii jej produkcji do Brazylii.

Gubernator stanu San Paulo, Joao Doria, powiedział, że 9000 ochotników zostało już zarejestrowanych do testowania szczepionki przeciwko COVID-19, chorobie układu oddechowego wywołanej przez nowy koronawirus.

Testy kliniczne zostaną przeprowadzone przez 12 ośrodków badawczych w sześciu stanach brazylijskich: San Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Brasilia, Rio Grande do Sul i Parana.

Zatwierdzenie przez Anvisa planu badań klinicznych nastąpiło po tym-podkreśla gubernator San Paulo- jak Brazylia przekroczyła 1,5 miliona potwierdzonych przypadków COVID-19, co jest drugim, po Stanach Zjednoczonych, najgorszym rezultatem wybuchu epidemii na świecie. W Brazylii zmarło na Covid-19 już 63 174 ludzi. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Matematyk

  4 lipca, 2020 at 4:41 pm

  Ciekawostka z 2004:
  „Chińscy wolontariusze wybrani jako obiekty badawcze do testowania eksperymentalnej szczepionki SARS to zdrowi dorośli w wieku od 20 do 50 lat, u których wynik testu na obecność wirusa był negatywny. Zostali ostrzeżeni, że ich misja może być ryzykowna, podała we wtorek 20 stycznia 2004 roku telewizja.
  30 ludzkich królików doświadczalnych zostało wytypowanych z obszarów, w których nie doszło do wybuchu zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej i nie mieli historii chorób przewlekłych, podała China Central Television w krajowych wiadomościach w południe.

  Powiedziano, że prawdopodobnie wystąpią nieokreślone działania niepożądane.
  „Wolontariusze zostaną powiadomieni o ryzyku” – powiedział prezenter wiadomości CCTV. https://pubmedinfo.org/2020/03/11/chiny-przetestuja-ryzykowna-szczepionke-przeciw-sars/

Leave a Reply

Koszyk