Warszawa dokonała przez dwa lata 191 zrzutów ścieków ponad dozwoloną liczbę

MPWiK dokonał przez dwa lata 191 zrzutów ścieków ponad liczbę dozwoloną w pozwoleniach wodno-prawnych – poinformował Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Według WIOŚ, „w latach 2017-2019 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykonało łącznie wszystkimi wylotami 191 zrzutów ponad ilość dozwoloną w posiadanych pozwoleniach. Wprowadzono łącznie ok. 10 mln m sześć. ścieków.”

W Warszawie, zarówno po prawej, jak i lewej stronie Wisły działa łącznie 16 przelewów. Wszystkie przelewy posiadają pozwolenia na 10 zrzutów w ciągu roku.

Rzecznik prasowy MPWiK Marek Smółka przekazał PAP informację, że „w 2019 roku ogółem w Warszawie dokonano ich 121 na ogólna liczbę 160 przewidzianych w pozwoleniu wodnoprawnym”.

W ocenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie „W okresie intensywnych opadów deszczu dochodzi do procesu zmieszania ścieków bytowych, przemysłowych i wód opadowych, co tworzy ścieki komunalne. W momencie napełnienia kolektora do wysokości powyżej krawędzi przelewu, dochodzi do wyprowadzenia nadmiaru ścieków komunalnych wylotem bezpośrednio do rzeki Wisły.”

Sprawa zrzutu ścieków do Wisły jest przedmiotem kontroli poselskiej w MPWiK, którą w środę rozpoczęli posłowie PiS Jacek Ozdoba i Sebastian Kaleta. Zwrócili się o informacje i dokumenty dotyczące m.in. zrzutu ścieków. Na czwartek zapowiedzieli kolejną wizytę w spółce. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk