PolskaZ powodu ulew ponad 1,1 tys. interwencji strażaków na Podkarpaciu w ciągu doby

Magdalena Targańska28 czerwca, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Ponad 1100 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy w ciągu ostatniej doby w związku z gwałtowanymi ulewami, które przeszły przez część województwa. Najwięcej zdarzeń zanotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, przemyskim, rzeszowskim i w łańcuckim.

„Tylko w powiecie jasielskim strażacy interweniowali ponad 680 razy. Nasze działania skupiają się głównie na pompowaniu wody z zalanych budynków, domów mieszkalnych, posesji” – wymieniał rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

Z okolic Jasła i Krosna ewakuowano 44 osoby: 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica w pow. jasielskim i 15 osób w powiecie krośnieńskim w gm. Jedlicze. Woda podtopiła kilkaset budynków i zniszczyła drogi.

Strażacy usuwają też połamane konary drzew i drzewa leżące na jezdniach, chodnikach, posesjach, udrożniają przepusty drogowe.

Obecnie w woj. podkarpackim zaangażowanych w usuwanie nawałnic jest ponad 650 strażaków PSP i OSP z regionu. Wraz z nimi skutki nawałnic usuwają strażacy z woj. mazowieckiego.

„Nasze działania potrwają na pewno jeszcze przez najbliższe kilkadziesiąt godzin. Najważniejsze jest to, że nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny” – zapewnił rzecznik podkarpackich strażaków.

Nad częścią woj. podkarpackiego gwałtowne ulewy przeszły także w piątek po południu. Najtrudniejsza sytuacja dotknęła wówczas powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski. Ewakuowano ponad 120 osób, których domy zostały zalane i całkowicie odcięte od świata. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie. Gdy ustąpiła, pozostawiła ogromne zniszczenia.

W związku z sytuacją powodziową na Podkarpaciu, w nocy z piątku na sobotę w Rzeszowie zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą oprócz strażaków także żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × trzy =