W Nantes stanie kontrowersyjna rzeźba – „akt feministyczny”

Karol Kwiatkowski27 czerwca, 20202 min

„Oddawanie moczu może być również aktem feministycznym” – piszą francuskie media, informując o planach władz Nantes postawienia rzeźby kobiety załatwiającej potrzebę fizjologiczną. Rzeźba „Fontaine” (fontanna) autorstwa Elsy Sahal ma stanąć w centrum Nantes w sierpniu – podał tygodnik „Le Point”.

Trzymetrowa rzeźba przedstawia dwie nogi z różowego piaskowca, umieszczone na cokole ozdobionym jeżowcami, koralowcami i muszlami. Cienka strużka wody symbolizującej mocz będzie wypływać z elementu rzeźby symbolizującego intymną część ciała.

Inicjatywa ta jest częścią akcji promocyjnej „Voyages a Nantes” organizowanej przez miasto co roku.

Dla Elsy Sahal „Fontaine” jest „feministycznym dziełem”. Francuska artystka wyjaśniła, że nazwa jej pracy nawiązuje do rzeźby Marcela Duchampa, który wywołał skandal na początku XX wieku, nadając taką samą nazwę swojemu słynnemu przewróconemu pisuarowi.

Według Marie Dupas, odpowiedzialnej za program artystyczny „Voyage a Nantes”, praca Sahal jest „feministyczną odpowiedzią na Manneken-Pis w Brukseli” – informuje dziennik „Ouest France”.

Jednak rzeźba sikającego chłopca powstała w XV wieku i nie ma nic wspólnego z debatą na temat feminizmu – konstatuje „Le Point”. Jedna z legend mówi, że chłopiec sikał na lont zapalony przez wrogów, którzy chcieli wysadzić miasto w powietrze.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk