PolskaPrzewodniczący KEP: Do zakończenia dochodzenia nie będę wypowiadał się w sprawie biskupa kaliskiego

Karol Kwiatkowski25 czerwca, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Do zakończenia dochodzenia nie będę wypowiadał się w sprawie biskupa kaliskiego – oświadczył w czwartek metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W informacji przesłanej PAP przez biuro prasowe episkopatu abp Gądecki przypomniał, że Stolica Apostolska wyznaczyła go 26 maja do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego „w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”.

„Z tego powodu do czasu zakończenia postępowania nie będę wypowiadał się w tej sprawie” – podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że do czasu podjęcia innych decyzji „Kongregacja ds. biskupów przeniosła na niego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych”.

Abp Gądecki zaznaczył jednocześnie, że w czwartek papież Franciszek mianował metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej.

„Otrzymał w niej uprawnienia biskupa diecezjalnego. Nominalnie biskupem kaliskim pozostaje bp Edward Janiak, ale na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską” – wyjaśniła w czwartek w specjalnym komunikacie nuncjatura apostolska w Polsce.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × jeden =