Trwają międzynarodowe konsultacje przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Magdalena Targańska23 czerwca, 20204 min

Przed wylotem do USA prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą na temat bezpieczeństwa w naszym regionie. Przywódcy uzgodnili, że prezydent Duda podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem ma w imieniu obu krajów zaapelować o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie.

O prowadzonych konsultacjach poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak stwierdził Szczerski w poniedziałek prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. „Trwają konsultacje prezydenta Dudy przed wylotem do Waszyngtonu. Wczoraj rozmawiał on z prezydentem Nausedą o kwestiach bezpieczeństwa regionalnego” – powiedział PAP Szczerski.

Według Szczerskiego prezydent Litwy poprosił polskiego prezydenta o przedstawienie podczas spotkania w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem stanowiska obu krajów dotyczącego bezpieczeństwa w naszym regionie. Prezydent Duda ma też zaapelować – w imieniu obu krajów – o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie.

Szef gabinetu prezydenta przyznał, że argumentem na rzecz takiego wzmocnienia jest stanowcze stanowisko Polski i Litwy w kwestii obronności, odpowiedzialność obu krajów wobec NATO i przestrzeganie zasady przeznaczania 2 proc. PKB na potrzeby obronne.

Podczas rozmowy przywódcy Polski i Litwy poruszyli też kwestię rosyjskiej polityki rewizjonizmu historycznego. Według Szczerskiego ocena takiej polityki obu prezydentów jest zgodna. Pokreślili oni, że procesy fałszowania historii są istotne nie tylko dla obu państw, ale też dla ich sojuszników na Zachodzie. Podczas rozmowy uzgodniono także, że bezpieczeństwo energetyczne jest i pozostanie we wspólnym zainteresowaniu obu krajów.

Szczerski poinformował również, że trwają rozmowy przed wizytą Dudy w USA z Kijowem. Jako przykład poinformował o swojej rozmowie z zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Ihorem Żowkwą. „Rozmowy ze stroną Ukraińską są podobne do tych prowadzonych ze stroną litewską. Ze strony ukraińskiej pojawiła się prośba, żeby poruszyć w rozmowie z prezydentem USA problem bezpieczeństwa na Ukrainie i fakt, że Ukraina chce rozwijać współpracę z NATO i USA” – powiedział Szczerski.

Szczerski poinformował też, że jeszcze we wtorek, przed wylotem do Waszyngtonu, planuje rozmawiać na temat wizyty Dudy z doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Robertem O’Brienem.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk