PolskaKardynał Dziwisz: Jan Paweł II wzywał, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa

Karol Kwiatkowski21 czerwca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Jan Paweł II wzywał nas byśmy się nie lękali, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa w naszych rodzinach, środowiskach, kulturach, w systemach gospodarczych i politycznych – powiedział w niedzielę w Płocku (Mazowieckie) kardynał Stanisław Dziwisz.

W płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przewodniczył on mszy świętej koncelebrowanej odprawionej z okazji setnej rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II.

„Jan Paweł II wzywał nas, byśmy się nie lękali, bo sam się nie lękał, głosił odważnie prawdę Bożą” – powiedział m.in. w homilii kardynał Dziwisz. Wieloletni sekretarz Jana Pawła II podkreślił, że „Ojciec Święty wzywał zwłaszcza, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa w naszych rodzinach, środowiskach, kulturach, w systemach gospodarczych i politycznych”.

„Chrystus przecież nie zagraża człowiekowi, nie odbiera mu wolności, ale prowadzi go do pełnej wolności, do pełni życia w miłości” – wskazał kardynał Dziwisz. Przypominając życie i nauczanie św. Jana Pawła II, zaapelował: „nie lękajmy się iść z Bogiem przez całe nasze życie, wypływajmy na głębię wiary, nadziei i miłości”.

W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach (Małopolskie). Tam też w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny został ochrzczony – 20 czerwca 1920 r.

Już jako papież Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Spotkał się wówczas z więźniami płockiego Zakładu Karnego – było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Przewodniczył też mszy świętej z udziałem mieszkańców miasta i wiernych z całej Polski, która odprawiona została na błoniach Płocka – obecnie plac Celebry Papieskiej. W płockiej katedrze uczestniczył następnie w nabożeństwie, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji.

Pierwszego i drugiego dnia wizyty św. Jana Pawła II w Płocku, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Ojciec Święty rozmawiał też z wiernymi, zwracając się do nich z okien Domu Biskupów Płockich. Na pamiątkę tego wydarzenie w niedzielę odsłonięta zostanie tam mozaika z wizerunkiem papieża Polaka. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem + trzy =