Kardynał Dziwisz: Jan Paweł II wzywał, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa

Karol Kwiatkowski21 czerwca, 20204 min

Jan Paweł II wzywał nas byśmy się nie lękali, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa w naszych rodzinach, środowiskach, kulturach, w systemach gospodarczych i politycznych – powiedział w niedzielę w Płocku (Mazowieckie) kardynał Stanisław Dziwisz.

W płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przewodniczył on mszy świętej koncelebrowanej odprawionej z okazji setnej rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II.

„Jan Paweł II wzywał nas, byśmy się nie lękali, bo sam się nie lękał, głosił odważnie prawdę Bożą” – powiedział m.in. w homilii kardynał Dziwisz. Wieloletni sekretarz Jana Pawła II podkreślił, że „Ojciec Święty wzywał zwłaszcza, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa w naszych rodzinach, środowiskach, kulturach, w systemach gospodarczych i politycznych”.

„Chrystus przecież nie zagraża człowiekowi, nie odbiera mu wolności, ale prowadzi go do pełnej wolności, do pełni życia w miłości” – wskazał kardynał Dziwisz. Przypominając życie i nauczanie św. Jana Pawła II, zaapelował: „nie lękajmy się iść z Bogiem przez całe nasze życie, wypływajmy na głębię wiary, nadziei i miłości”.

W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach (Małopolskie). Tam też w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny został ochrzczony – 20 czerwca 1920 r.

Już jako papież Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Spotkał się wówczas z więźniami płockiego Zakładu Karnego – było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Przewodniczył też mszy świętej z udziałem mieszkańców miasta i wiernych z całej Polski, która odprawiona została na błoniach Płocka – obecnie plac Celebry Papieskiej. W płockiej katedrze uczestniczył następnie w nabożeństwie, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji.

Pierwszego i drugiego dnia wizyty św. Jana Pawła II w Płocku, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Ojciec Święty rozmawiał też z wiernymi, zwracając się do nich z okien Domu Biskupów Płockich. Na pamiątkę tego wydarzenie w niedzielę odsłonięta zostanie tam mozaika z wizerunkiem papieża Polaka. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk