Kiedy poznamy program wyborczy Trzaskowskiego?

Karol Kwiatkowski17 czerwca, 20204 min

Program kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego będzie przedstawiany sukcesywnie, a na zakończenie będzie dostępny w całości, prawdopodobnie na stronie internetowej – powiedział PAP p.o. szefa sztabu kandydata KO na prezydenta Cezary Tomczyk.

Rafał Trzaskowski na razie nie przedstawił swojego pełnego programu wyborczego. Podczas swoich wyborczych spotkań zaprezentował dotąd jego fragmenty.

Mówił m.in., że jeśli wygra wybory będzie chciał postawić na inwestycje, ale nie wielkie w rodzaju Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przekopu Mierzei Wiślanej, ale inwestycje „za rogiem”, w obszary najbardziej dotyczące ludzi. Kandydat KO mówił także o konieczności walki o czyste powietrze – w tym kontekście zapowiedział wypłaty po 10 tys. zł dla osób, które będą chcieli wymienić trujące piece. Zapowiedział również m.in. walkę o równe szanse na rynku pracy dla kobiet i mężczyzn.

P.o. szefa sztabu Trzaskowskiego Cezary Tomczyk powiedział PAP, że prezentacja programu kandydata w kolejnych odsłonach, w ramach spotkań z wyborcami ma być kontynuowana. „Kolejne elementy programu będą przedstawiane sukcesywnie” – zaznaczył. „Program jest gotowy, ale chcemy go pokazywać po kawałku” – dodał.

Podczas najbliższych spotkań, jak zaznaczył szef sztabu, kandydat KO ma mówić „o kwestiach ekologii, kwestiach związanych z pracą, będą odniesienia do rolników, małych i średnich miast”.

Dopiero po zakończeniu prezentacji kolejnych fragmentów programu zostanie on w całości przedstawiony, prawdopodobnie na stronie Trzaskowski2020.pl.

W programie tym znajdą się też najprawdopodobniej także inne zapowiedzi, przyznał Tomczyk, to znaczy te, o których Trzaskowski mówił podczas swoich wyborczych spotkań.

Kandydat KO zapowiadał, że jeśli wygra wybory prezydenckie będzie chciał m.in.: zlikwidować TVP Info, powołać rzecznika kontroli państwowej przy Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i powierzyć wybór prokuratora generalnego prezydentowi, pozostawić program Rodzina 500 plus, złożyć w Sejmie wniosek o postawienie b. szefa MON Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu.

Także w ramach porozumienia z partią Zieloni, która udzieliła kandydatowi KO poparcia w wyborach, Trzaskowski zgodził się na realizację 21 postulatów. To m.in. utworzenie Programu Walki z Suszą, zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej, powiększanie i tworzenie nowych Parków Narodowych, powołanie Rzecznika Praw Zwierząt, wprowadzenie zakazu hodowli na futra, chowu klatkowego oraz uboju rytualnego, wprowadzenie związków partnerskich, wetowanie ustaw dążących do zaostrzenia obecnej ustawy antyaborcyjnej, wprowadzenie do szkół edukacji klimatycznej, wprowadzenie moratorium na polowania na ptaki, wsparcie rozwoju transportu kolejowego i wprowadzenie transparentności finansowania kościołów. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk