NaukaSzczepione dzieci częściej cierpią na opóźnienia rozwojowe i inne choroby 

Paweł Skutecki Paweł Skutecki15 czerwca, 20202 min

Rodzice odmawiający szczepień swoich dzieci argumentują tę decyzję między innymi faktem, że jest bardzo mało – o ile w ogóle istnieją – badań porównawczych dzieci szczepionych i nieszczepionych. Jedno z takich badań zatytułowane „Analiza wyników zdrowia dzieci zaszczepionych i niezaszczepionych: opóźnienia rozwojowe, astma, infekcje ucha i zaburzenia żołądkowo-jelitowe” zostało dzisiaj opublikowane w serwisie PubMed. 

Autorzy – goszczący w Polsce z wystąpieniem przed sejmowym zespołem do spraw bezpieczeństwa szczepień Brian S. Hooker oraz Neil Z. Miller – zbadali dzieci urodzone w latach 2005-2015, będące pod opieką trzech amerykańskich przychodni. Badacze porównali dzieci szczepione w pierwszym roku życia z dziećmi nieszczepionymi pod kątem opóźnień rozwojowych, astmy i infekcji ucha. Badanie jest o tyle istotne, że zostało przeprowadzone na ogromnej grupie dzieci – 4821.

Wyniki są porażające. Szczepione dzieci cierpią na te dolegliwości dużo częściej niż dzieci nieszczepione. Tylko w pierwszym roku życia dzieci szczepione dwukrotnie częściej cierpią z powodu opóźnień rozwojowych i ponad czterokrotnie częściej z powodu astmy. 

Pełną treść artykułu można znaleźć tutaj

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki

Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny. Redaktor naczelny portalu Nasza Polska.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 − 7 =