Szczepione dzieci częściej cierpią na opóźnienia rozwojowe i inne choroby 

Paweł Skutecki15 czerwca, 202012 min

Rodzice odmawiający szczepień swoich dzieci argumentują tę decyzję między innymi faktem, że jest bardzo mało – o ile w ogóle istnieją – badań porównawczych dzieci szczepionych i nieszczepionych. Jedno z takich badań zatytułowane „Analiza wyników zdrowia dzieci zaszczepionych i niezaszczepionych: opóźnienia rozwojowe, astma, infekcje ucha i zaburzenia żołądkowo-jelitowe” zostało dzisiaj opublikowane w serwisie PubMed. 

Autorzy – goszczący w Polsce z wystąpieniem przed sejmowym zespołem do spraw bezpieczeństwa szczepień Brian S. Hooker oraz Neil Z. Miller – zbadali dzieci urodzone w latach 2005-2015, będące pod opieką trzech amerykańskich przychodni. Badacze porównali dzieci szczepione w pierwszym roku życia z dziećmi nieszczepionymi pod kątem opóźnień rozwojowych, astmy i infekcji ucha. Badanie jest o tyle istotne, że zostało przeprowadzone na ogromnej grupie dzieci – 4821.

Wyniki są porażające. Szczepione dzieci cierpią na te dolegliwości dużo częściej niż dzieci nieszczepione. Tylko w pierwszym roku życia dzieci szczepione dwukrotnie częściej cierpią z powodu opóźnień rozwojowych i ponad czterokrotnie częściej z powodu astmy. 

Pełną treść artykułu można znaleźć tutaj

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • Salomea

  4 października, 2020 at 9:09 pm

  Agata Sosnkowska
  To inne badanie było między innymi oparte na ankiecie rodzicielskiej nie to z pubmedu! To zwspomniane powyżej oparte na kartach medycznych z przychodni.
  Polecam też posluchać o największym niemieckim badaniu przeprowadzonym przez tamtejszy Instytut Zdrowia im Roberta Kocha jedno z większych i najbardziej merytorycznych badań
  https://m.youtube.com/watch?v=clUc66aJkIw&t=11s

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk