Hamas wzywa do „stawienia oporu”

Paweł Skutecki15 czerwca, 20204 min

Rządząca w Strefie Gazy palestyńska organizacja islamistyczna Hamas, wezwała w poniedziałek do jedności wśród Palestyńczyków, aby „stawić opór” izraelskim planom aneksji części ziem Zachodniego Brzegu Jordanu, palestyńskich terenów administrowanych przez Tel Awiw.

„Wzywamy do skonfrontowania się z projektem aneksji poprzez opór we wszystkich jego formach (…) i wzywamy Palestyńczyków do wykorzystania tych planów do przywrócenia palestyńskiego projektu na właściwe tory” – powiedział na konferencji prasowej w Gazie rzecznik Hamasu Salah al-Bardawil.

„Obowiązkiem każdego wolnego obywatela palestyńskiego jest wypowiadanie się przeciwko tej rażącej agresji na naszej ziemi” – dodał al-Bardawil, wzywając do „zjednoczenia palestyńskiej klasy politycznej” w obliczu planu premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który chce anektować część Zachodniego Brzegu, w tym całą Dolinę Jordanu.

„W palestyńskim narodzie nie powinno być miejsca na monopol, wykluczenie czy dominację” – podkreślił rzecznik, nawiązując do konfliktu Hamasu z inną palestyńską organizacją polityczno-wojskową Fatah. Jego zdaniem powinno dojść do spotkania z władzami Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), która skupia wiele ugrupowań walczących o niepodległość państwa palestyńskiego, ale z Hamasem jest w konflikcie.

Poniedziałkowe stanowisko Hamasu ma związek z datą 1 lipca, która ma być początkiem zapowiedzianej przez Netanjahu rządowej dyskusji na temat rozszerzenia suwerenności Izraela na osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Netanjahu już we wrześniu 2019 roku zapowiedział chęć aneksji części terenów, zamieszkanych przez Palestyńczyków. Jego zamiary zaczęły przybierać bardziej realne kształty 28 stycznia br., gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, pozwalający Izraelowi na aneksję dużej części okupowanego Zachodniego Brzegu, w tym osiedli żydowskich, które są uważane za nielegalne przez większość społeczności międzynarodowej.

Jednak w maju, podczas wizyty w Jerozolimie sekretarz stanu USA Mike Pompeo doradził rządowi w Tel Awiwie ostrożność w tej sprawie i wezwał izraelskich przywódców do rozważenia „wszystkich czynników”, dotyczących zaplanowanej aneksji.

Przeciwko aneksji wypowiedziała się Unia Europejska, oddzielne ostrzeżenia wystosowały też resorty spraw zagranicznych Francji i Niemiec, swój sprzeciw wyraziła również Liga Arabska. W poniedziałek także Słowenia wezwała Izrael do „powstrzymania się od jakichkolwiek jednostronnych decyzji, które doprowadziłyby do aneksji któregokolwiek z okupowanych terytoriów palestyńskich i jako takie byłyby sprzeczne z prawem międzynarodowym”. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk