Prezydent broni „W pustyni i w puszczy”

Paweł Skutecki13 czerwca, 20203 min

Skreślenie z listy lektur szkolnych „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to byłoby zakłamywanie prawdy historycznej, a także prawdy, która jest częścią literatury; tego typu żądania uważam za absurdalne – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, co sądzi o pomyśle wykreślenia z listy lektur szkolnych książki Henryka Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”, ze względu na to, że w opinii niektórych przyczynia się ona do umacniania postaw rasistowskich.

„Proponuje, żeby nie czytać konspektów o książce Henryka Sienkiewicza +W pustyni i w puszczy+ tylko przeczytać książkę Henryka Sienkiewicza +W pustyni i w puszczy+. To pierwsza sprawa” – powiedział prezydent.

Druga sprawa, jak dodał, „W pustyni i w puszczy” to książka, która został napisana już przed wiekiem. „W związku z powyższym to jest książka, która w swojej atmosferze i w tym, co tam jest napisane, oddaje po prostu istotę tamtym czasów. Czy my mamy wyrzucić książki dlatego, że oddają istotę swoich czasów i w nich jest zawarta prawda historyczna o tamtych latach, o postawach, i o tym jak nazywano pewne rzeczy, tylko dlatego, że my dzisiaj nazywamy je inaczej?” – pytał prezydent.

Podkreślił, że absolutnie nie zgadza się z taką postawą. „Uważam, ze to byłoby po prostu zakłamywanie prawdy historycznej; to było zakłamywanie także prawdy, która jest częścią literatury. W związku z powyższym tego typu żądania uważam za absurdalne” – powiedział Andrzej Duda.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk