IPN wraca na Powązki

Karol Kwiatkowski12 czerwca, 20202 min

W lipcu Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie poszukiwania szczątków ofiar komunizmu na terenie Powązek Wojskowych w Warszawie – informuje piątkowy „Nasz Dziennik”.

Gazeta podaje, że prace nie będą dotyczyły, jak dotychczas, kwatery „Ł”, lecz innych miejsc, w których również chowano ofiary reżimu komunistycznego z okresu stalinowskiego.

„To kolejne lokalizacje, które musimy przebadać i będziemy robili wszystko, żeby tak się stało. To bardzo ważne miejsca i na pewno podejmiemy w nich działania poszukiwawcze” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” wiceszef IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Dodał, że znajdują się tam ciągle jeszcze nieodnalezione i nieznane dotychczas groby ofiar systemu komunistycznego. „Najwyższy czas, żeby obszary te zostały przebadane, a szczątki tam się znajdujące wydobyte” – podkreślił wiceprezes IPN.

Powiedział, że z dokumentów wynika, iż na terenie Powązek Wojskowych istnieje szereg innych kwater – poza kwaterą „Ł” – gdzie jest już kilkadziesiąt odnotowanych i udokumentowanych przypadków pochówków osób w latach 40. i 50.

Jak poinformował prof. Szwagrzyk, są to zarówno ofiary Urzędu Bezpieczeństwa, jak i Informacji Wojskowej. W różnych kwaterach chowano osoby, które zmarły, zostały zakatowane lub zamęczone w aresztach, więzieniach, siedzibach UB i Informacji Wojskowej na terenie Warszawy.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk