Boisz się raka piersi? Pij yerba mate [link do źródła!]

Paweł Skutecki12 czerwca, 20202 min

Yerba Mate szturmem wdarła się do serc Europejczyków. Jeszcze niedawno był to napój od wieków znany i uwielbiany w Ameryce Południowej, a dzisiaj suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego można kupić w większości dużych sklepów spożywczych. Wśród wielu pozytywnych efektów zażywania mate jeden jest zaskakujący: badania naukowe dowiodły, że w zdecydowany sposób obniża ryzyko zachorowania na raka piersi. 

Badanie przeprowadził zespół naukowców pod przewodnictwem prof. A. Ronco. Jego wyniki opublikowane w 2016 roku spowodowały spore zamieszanie w świecie nauki. Wcześniej mówiło się sporo o właściwościach dietetycznych, pobudzających i antytoksycznych naparu z yerba mate, ale niewielu spodziewało się, że zapobiega on nowotworom piersi. 

Badanie przeprowadzono w Urugwaju na próbie 572 kobiet chorujących na raka piersi i 889 kobiet z próby kontrolnej. Wzięto pod uwagę aż 64 zmienne elementy dotyczące sposobu życia i odżywiania się. Wniosek był mocny: są dowody na istnienie korelacji między regularnym spożywaniem naparu z yerba mate a uniknięciem raka piersi.

Pełne wyniki badań można znaleźć tutaj.

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk