UE/ KE rekomenduje stopniowe otwieranie granic zewnętrznych UE od 1 lipca

Magdalena Targańska11 czerwca, 202012 min

Komisja Europejska rekomenduje państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych UE po 30 czerwca. Wydane w czwartek wytyczne wskazują też, że 15 czerwca powinny być zniesione kontrole wewnątrz UE.

Rekomendacje Komisji nie są wiążące dla stolic, ale mają ułatwić im podejmowanie decyzji w skoordynowany sposób. W przypadku granic zewnętrznych zamykanie odbywało się w harmonijny sposób po ustaleniach w gronie państw członkowskich.

Obecnie obowiązująca decyzja przewiduje, że do 15 czerwca granice zewnętrze UE są zamknięte dla podróży, które nie są niezbędne. Komisja proponuje, by przedłużyć ten termin, jednak nie o miesiąc, jak to miało miejsce wcześniej, ale do 30 czerwca.

Biorąc pod uwagę, że sytuacja epidemiologiczna w niektórych krajach poza UE jest zła, Komisja nie proponuje ogólnego zniesienia ograniczeń podróży na tym etapie. Rekomenduje za to, by restrykcje były zniesione dla wspólnie wybranych przez państwa członkowskie krajów, w oparciu o zestaw zasad i obiektywnych kryteriów. Chodzi m.in. o sytuację zdrowotną, możliwość zastosowania środków ograniczających podczas podróży oraz wzajemność w uchylaniu zakazu podróżowania dla Europejczyków przez państwa trzecie.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • PI Grembowicz

    11 czerwca, 2020 at 2:44 pm

    Ruch pracowników /podziemny/ i tak był…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk