„Przeminęło z wiatrem” usunięte z HBO z powodu rasizmu

Karol Kwiatkowski11 czerwca, 20205 min

Film „Przeminęło z wiatrem” został we wtorek usunięty z platformy strumieniowej HBO Max. Stacja telewizyjna przeprowadziła analizę swojej oferty po masowych protestach przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

Nagrodzony dziewięcioma Oscarami film opowiada historię osadzoną w czasie wojny secesyjnej. To amerykański film melodramatyczny z 1939 roku w oficjalnej reżyserii Victora Fleminga. Główne role odegrali w nim Vivien Leigh i Clark Gable. Jeden z najsławniejszych melodramatów stawiany za wzór produkcji hollywoodzkich z pierwszej połowy XX wieku. Wydany w 1939 roku melodramat jest najbardziej dochodowym filmem w historii, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację. Od lat w USA pojawiały się głosy, że produkcja utrwala rasowe stereotypy i gloryfikuje niewolnictwo.

Film „Przeminęło z wiatrem” jest produktem swoich czasów i przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim”

– przekazał rzecznik HBO Max.

Te rasistowskie obrazy były błędne wtedy i są błędne dzisiaj, i czuliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych obrazów byłoby nieodpowiedzialne

– dodał.

Jak podaje Rzeczpospolita przedstawiciele serwisu zapowiedzieli, że film powróci wraz z dyskusją na temat jego historycznego kontekstu. Jednocześnie zapowiedziano, że film nie będzie edytowany, bo oznaczałoby to stwierdzenie, że problem uprzedzeń nie istniał.

– „Jeśli mamy stworzyć bardziej sprawiedliwą, równą i integrującą przyszłość, musimy najpierw uznać i zrozumieć naszą historię” – przekazano.

Poseł Artur Dziambor tak skomentował decyzję HBO: HBO usuwa ze swojej platformy „Przeminęło z wiatrem”, bo rasizm. Jak tak głupie ruchy będą się powtarzały, to wkrótce powstanie na nowo podziemie pirackich kopii filmów takich jak Django, czy Zielona Mila, bo rasizm. Jedno szczęście, że jest South Park, oni nie mają problemu.

Dość ostro wypowiedzał się Daniel Liszkiewicz: „4 letnie dzieci powinny się uczyć o masturbacji ale nie powinny słuchać o „Murzynku Bambo”, Młodzież w wieku 12–15 lat powinna posiadać umiejętność reakcji na dyskryminacje i brak równości, ale nie powinna zobaczyć „Przeminęło z wiatrem”. Logiczne. Czego nie rozumiecie?”.

Dzień po tym jak HBO usunęło „Przeminęło z wiatrem” ze swojej oferty film stał się najpopularniejszą produkcją na amerykańskim Amazonie, gdzie można wypożyczyć go w rozdzielczości HD (takiej samej, w jakiej dostępny był na HBO Max) za $3,99 lub wykupić za $9,99.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk