ZagranicaMSZ: służby specjalne Pakistanu aresztowały podejrzanych o zabójstwo polskiego geologa

Magdalena Targańska11 czerwca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka w lutym 2009 r. – poinformowała rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft.

W czwartek – powołując się na pakistańską gazetę „Dawn” – portal Onet.pl poinformował, że kilka dni temu podczas policyjnej obławy w Rawalpindi zatrzymano dwóch podejrzanych o zabójstwo polskiego geologa Piotra Stańczaka. Jak podano, podczas przesłuchania obaj mężczyźni przyznali się do bezpośredniego udziału w zabójstwie Piotra Stańczaka w lutym 2009 r.; obaj wskazali siebie na nagraniu wideo z egzekucji.Informacje te potwierdziła rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. „Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszą placówkę w Islamabadzie, 1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka. Zabójstwo miało miejsce 7 lutego 2009 roku” – przekazała.

Szatyńska-Luft poinformowała też, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z ambasadą RP w Islamabadzie i monitoruje sprawę.

Onet wskazuje, że mężczyźni zostali zatrzymani podczas akcji przeciwko członkom grupy Tehrik-i-Taliban, czyli organizacji skupiająca różne mniejsze odłamy islamskich fundamentalistów walczących z państwem pakistańskim. Obaj mężczyźni przygotowywali kolejne ataki terrorystyczne w Rawalpindi.

Piotr Stańczak pracował w Pakistanie dla firmy Geofizyka Kraków, wykonującej zlecenie dla pakistańskiego przedsiębiorstwa naftowego. Został porwany przez talibów 28 września 2008 r. na drodze niedaleko Rawalpindi. Talibowie zaatakowali samochód, którym jechał. Jego trzej pakistańscy ochroniarze zostali zamordowani, a on sam został porwany.

W styczniu 2009 r. talibowie postawili ultimatum pakistańskim władzom: za zwolnienie Piotra Stańczaka zażądali uwolnienia grupy talibskich terrorystów. Ich żądanie nie zostało spełnione i w lutym 2009 r. talibowie poinformowali o zamordowaniu Polaka. Wideo z jego egzekucji zostało przekazane pakistańskim mediom.

Ciało Polaka zostało wkrótce potem podrzucone niedaleko bazy wojskowej w Rawalpindi. W maju 2009 r. Piotr Stańczak zgodnie z wolą rodziny został pochowany w Krośnie.

W 2010 r. pakistańska policja aresztowała pierwszą z kilku osób zatrzymanych w kolejnych latach i powiązanych z porwaniem Polaka. Wśród nich znalazł się m.in. powiązany z talibami pakistański poseł.

W 2017 r. Pakistańczycy wraz z polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymali jednego z organizatorów porwania, lokalnego komendanta talibów. W 2019 r. zatrzymany został jego z talibów, którzy brali udział w egzekucji Piotra Stańczaka. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć − 9 =