Gorąca kawa i praca na zmiany na celowniku Agencji Badań nad Rakiem

Paweł Skutecki10 czerwca, 20202 min

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) niebawem powinna rozszerzyć listę środków (czyli substancji i tak zwanych „okoliczności ekspozycji”), które na pewno, prawdopodobnie i potencjalnie powodują nowotwory. Wśród „podejrzanych” jest między innymi… gorąca herbata. 

Agencja dzieli środki na trzy grupy. W pierwszej grupie znajduje się obecnie 120 środków kancerogennych dla człowieka. Druga grupa dzieli się na środki prawdopodobnie (83) i potencjalnie (314) kancerogenne. W trzeciej jest aktualnie 500 środków „nie sklasyfikowanych jako rakotwórcze dla ludzi”. 

Najciekawsza jest grupa 2A zawierająca środki prawdopodobnie rakotwórcze. Znajdziemy tutaj obok glifosatu i sterydów anabolicznych także czerwone mięso, napoje o temperaturze powyżej 65 stopni, pojemniki szklane oraz praca w zawodzie fryzjera i praca w systemie zmianowym. 

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem jest częścią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Należy do niej kilkadziesiąt państw. Polska nie finansuje Agencji Badań nad Rakiem.

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk