Telewizja Polska musi usunąć z portalu YouTube film „Inwazja” – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie

Karol Kwiatkowski9 czerwca, 202010 min

TVP nagrała ukrytą kamerą materiał z wypowiedziami działaczy środowisk LGBT i wyemitowała go na kanale TVP1 w październiku ubiegłego roku pt. „Inwazja”. 

Dziennikarce TVP udało się przeniknąć do środowiska LGBT.  Zgłosiła się do stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii jako wolontariuszka. Przez wiele tygodni  reporterka spotykała się, rozmawiała i również nagrywała ukrytą kamerą działaczy LGBT. Dziennikarce udało się ustalić, że istotną częścią Kampanii Przeciw Homofobii są podróże po miastach z marszami równości. Wcześniej utrzymywano, że są to inicjatywy spontaniczne.

– Na przykład jak są te wyjazdy na marsze, to my wam opłacamy wtedy pociąg, druga klasa oczywiście, i jeszcze się dostaje dietę. To jest 30 zł na dzień. No, jeżeli to jest np. na dwa dni wyjazd, to też jest opłacany – mówi jeden z organizatorów Marszu Równości.

Społeczność LGBT w filmie uprawia szyderstwa z wiary i Kościoła: – To jest nasza ulubiona rozrywka, sprawdzać, co jest na wyprzedaży na liturgiczny.pl. (…) Krzyż, Jezus, grom… 8 zł – mówi jedna z uczestniczek wyjazdu. – Gdybyś chciała dołączyć do naszego związku wyznaniowego, to zapraszamy. Na razie jest nas cztery plus siedem kotów – mówi inna.

W filmie przypomniano też o seksedukatorach rekrutujących się ze środowisk LGBT, którzy nie widzą nic niestosowanego w pokazywaniu dzieciom pornografii. Jedna z edukatorek mówi wprost: Może powiem brzydko, ale trzeba trochę podstępem.

To jest kryminał, dla mnie to jest w ogóle niepojęte. Jak tak można

– komentuje tę sytuację prof. Lew Starowicz, znany seksuolog.

Organizacja Kampania Przeciw Homofobii domagała się od TVP m.in. usunięcia „Inwazji” z serwisu Youtube i nigdy więcej jej nie rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, opublikowania przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości oraz przekazanie 10 tys. na telefon zaufania stowarzyszenia Lambda Warszawa lub emisji spotu „Stoję po stronie młodzieży” – informuje portal wirtualnemedia.pl.

Jak informuje Kampania Przeciw Homofobii na swojej stronie internetowej, w celu zabezpieczenia roszczenia reprezentujący ich prawnik wniósł prośbę o nakazanie usunięcia filmu z YouTube’a i zakaz dalszej publikacji (w całości lub fragmentach) na okres jednego roku. Sąd przychylił się do tego punktu widzenia, dlatego „Inwazja” ma w ciągu 60 dni od tej decyzji zniknąć z YouTube’a.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym zobowiązał TVP do usunięcia filmu dokumentalnego i zakazał przez rok rozpowszechniania materiału. Wyrok jednak nie jest prawomocny. TVP zapewniło, że złoży zażalenie na to postanowienie.

Kampania Przeciw Homofobii ogłosiła wielki sukces. Na swoim koncie na Twitterze KPH twierdzi, że wygrała w sądzie. „KPH wygrywa w sądzie z #TVP Program #Inwazja musi zniknąć z #Youtube. To wielki sukces @KPH_official i r.pr. Jakub Turskiego. Czas na kolejne 8 pozwów przeciw TVP. Dlatego uruchamiamy zbiórkę. Nasz cel to 35.000 zł Wygramy tę walkę!”

Na ten wpis odpowiedział dziennikarz TVP Przemysław Wenerski: :”Komunikat flagowej organizacji środowisk #LGBT to bezczelna manipulacja. Chodzi o decyzję sądu o zabezpieczeniu – a nie o żadną „wygraną” – w reakcji na sążnisty pozew złożony przez KPH. #Inwazja Manipulując piszą: „Nasz cel to 35.000 zł”. I wszystko jasne”

Kampania Przeciw Homofobii zbiera pieniądze na kolejne pozwy przeciwko Telewizji Polskiej. Podobno nad wejściem na drogę postępowania sądowego zastanawia się osiem indywidualnych osób pokazanych w „Inwazji”. Możemy się więc spodziewać, że to raczej nie koniec tej sprawy, a o kolejnych faktach będzie informowali na bieżąco.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk