Papież utworzył fundusz pomocy dla osób dotkniętych kryzysem z powodu pandemii

Magdalena Targańska9 czerwca, 202013 min

Papież Franciszek utworzył w diecezji Rzymu fundusz pomocy dla osób dotkniętych kryzysem finansowym z powodu pandemii koronawirusa – poinformował we wtorek wikariat Wiecznego Miasta. Na ten cel papież przekazał milion euro.

„Jako biskup Rzymu postanowiłem powołać w diecezji Fundusz Jezusa Bożego Robotnika, aby przypomnieć o godności pracy” – napisał Franciszek w liście do wikariusza diecezji kardynała Angelo De Donatisa. Zaznaczył, że przekazuje początkowy wkład w wysokości 1 mln euro dla rzymskiej Caritas.

Papież zaznaczył, że pomoc ma być skierowana przede wszystkim do tych osób, którym „grozi wykluczenie z ochrony instytucjonalnej” i które „potrzebują wsparcia towarzyszącego im do chwili, gdy zaczną być znów samodzielne”. To, jak wyjaśnił, wsparcie dla poszukujących „pocieszenia, nadziei i uznania ich praw”.

W liście Franciszek zwrócił uwagę na liczne przejawy solidarności w stolicy Włoch, gdzie ludzie „zakasują rękawy, by pomóc i wesprzeć najsłabszych” i rosną datki na rzecz tych, którzy opiekują się chorymi i ubogimi. Papież odnotował także inne spontaniczne inicjatywy rzymian, jak owacje na balkonach dla pracowników służby zdrowia, wspólne śpiewy i tworzenie „wspólnoty przełamującej samotność”.

„Obywatele Rzymu mają pragnienie życia we wspólnocie i proszą nas, byśmy działali razem, zjednoczeni dla dobra wspólnego” – dodał Franciszek.

„Chciałbym, aby w naszym mieście rozkwitała solidarność sąsiedzka i działania przypominające postawy roku szabatowego, w którym darowuje się długi, ustają spory, żąda się opłat w zależności od możliwości dłużnika, a nie rynku” – napisał papież.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • PI Grembowicz

    9 czerwca, 2020 at 7:51 pm

    Dziwne….Papież jest od JCh a nie od fundacji czy pandemii.
    Signum temporis. XXI stulecie!
    Źle.

Leave a Reply

Koszyk