Prezydent: bon turystyczny do wykorzystania do końca 2021 r.

Karol Kwiatkowski8 czerwca, 20205 min

Mam nadzieję, że bon turystyczny będzie już w te wakacje; będzie go można wykorzystać do końca 2021 r. – poinformował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Ustce.

Uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego zapowiedział w sobotę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Podczas poniedziałkowego briefingu w Ustce prezydent podał więcej szczegółów tej propozycji. Jak mówił, jest to inicjatywa prezydencka, ale opracowana we współpracy z rządem. Wskazał tu na wicepremier, szefową resortu rozwoju Jadwigą Emilewicz. „Pracowaliśmy nad tymi rozwiązaniami bardzo pilnie w ostatnim czasie, także we współpracy z panią prezes ZUS Gertrudą Uścińską” – mówił.

„Mam nadzieję, że ten bon turystyczny będzie już w te wakacje, ale uspokajam wszystkich, którzy się niepokoją czy zdążą wydać te pieniądze czy nie. Proszę państwa, bon będzie miał długi termin realizacji, bo bon będzie mógł być zrealizowany do końca 2021 r.” – poinformował prezydent.

„Nie trzeba go wydać w te wakacje, nie trzeba go wydać jesienią, można go wydać wiosną przyszłego roku, można go wydać na ferie zimowe. Można go wydać także na przyszłoroczne wakacje” – dodał Duda.

Bon turystyczny będzie miał postać cyfrową, pieniądze będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, nie będą trafiały w gotówce do rodziny; wypłacającym będzie ZUS – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Duda poinformował na briefingu prasowym w Ustce, że bon turystyczny – o wartości 500 zł – będzie miał postać cyfrową. Jak mówił, bon będzie się uzyskiwało poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i będzie on przyznawany po weryfikacji.

„W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu” – wskazywał prezydent.

Podkreślił, że bon będzie miał postać dedykowaną, a wypłacającym będzie ZUS. „To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem – mamy nadzieję – stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce” – zaznaczył.(PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk