Szwecja: opozycja żąda odwołania głównego epidemiologa kraju

Karol Kwiatkowski7 czerwca, 20204 min

Prawicowe ugrupowanie Szwedzcy Demokraci zażądało w niedzielę odwołania głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella z powodu błędnej strategii i narażenia tysięcy starszych ludzi na śmierć w związku z Covid-19.

„Ktoś musi powiedzieć, że cesarz jest nagi” – powiedział lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson podczas pierwszej od wybuchu pandemii koronawirusa debaty polityków w telewizji publicznej SVT. Akesson także w niedzielę na łamach dziennika „Dagens Nyheter” zaapelował o odwołanie głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella, który jest twórcą szwedzkiej liberalnej strategii wobec koronawirusa.

Premier Szwecji Stefan Loefven bronił strategii Tegnella, wskazując, że „mamy do czynienia z nową chorobą”, a także, że „nikt wcześniej nie wiedział, jak postępować”. „Będziemy uczyć się na błędach” – obiecał Loefven. Szef rządu wskazywał, że za opiekę zdrowotną oraz opiekę osób starszych odpowiedzialne są regiony oraz gminy. W wielu z nich rządzą lub współrządzą partie opozycyjne.

Z kolei bezpośredni przełożony Tegnella, dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson, powiedział wcześniej, że główny epidemiolog nie odpowiada za warunki w domach opieki. „Błędy, jakie mogły zostać popełnione, dotyczą obszarów politycznych” – podkreślił.

Oprócz Szwedzkich Demokratów również inne opozycyjne partie krytykowały rząd za dopuszczenie do wysokiej liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 oraz politykę w kwestii testowania. Jak wskazywano, liczba badań na obecność koronawirusa sięga 35 tys. tygodniowo zamiast obiecywanych od połowy maja 100 tys., choć istnieją pozwalające na to możliwości techniczne. Krytykowano, że wciąż potrzeba decyzji lekarza, aby zostać przebadanym na Covid-19. Politycy opozycyjni wskazywali także, że problemem są tymczasowi pracownicy i nisko płatne miejsca pracy w domach opieki.

Według komentarzy po debacie żądanie odwołania Tegnella oraz silna krytyka premiera Loefvena przez opozycję podczas debaty oznacza zakończenie okresu „narodowej zgodności” w nadzwyczajnej sytuacji, jaką jest pandemia. Po jej wybuchu rządząca Szwecją Partia Robotnicza-Socjaldemokraci zaczęła zyskiwać w sondażach, powracając do wysokich notowań w granicach 30 proc.

Do niedzieli w Szwecji w wyniku Covid-19 zmarło 4659 osób, a koronawirusa potwierdzono u 44 730 osób.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk