PolitykaWicepremier Emilewicz podziękowała prezydentowi za ułaskawienie Jana Śpiewaka

Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski6 czerwca, 20202 min

Nie możemy karać ludzi, którzy angażują się obywatelsko, ryzykują własną przyszłością. Sprawa Jana Śpiewaka oburzyła wielu i stała się przyczyną do dyskusji o wolności słowa – podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz, dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego ułaskawienie.

Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. 23 grudnia ub. roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie. Prezydent ułaskawił go postanowieniem z czwartku.

Decyzję Andrzeja Dudy Emilewicz pochwaliła na Twitterze. „Nie możemy karać ludzi, którzy angażują się obywatelsko, ryzykują własną przyszłością, bezpieczeństwem. Sprawa @JanSpiewak oburzyła wielu i stała się przyczyną dyskusji o wolności słowa. Dziękujemy @AndrzejDuda za dobrą decyzję a @JanSpiewak życzę konsekwencji w działaniu” – napisała.

Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 roku.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × 1 =