Wicepremier Emilewicz podziękowała prezydentowi za ułaskawienie Jana Śpiewaka

Karol Kwiatkowski6 czerwca, 20202 min

Nie możemy karać ludzi, którzy angażują się obywatelsko, ryzykują własną przyszłością. Sprawa Jana Śpiewaka oburzyła wielu i stała się przyczyną do dyskusji o wolności słowa – podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz, dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego ułaskawienie.

Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. 23 grudnia ub. roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie. Prezydent ułaskawił go postanowieniem z czwartku.

Decyzję Andrzeja Dudy Emilewicz pochwaliła na Twitterze. „Nie możemy karać ludzi, którzy angażują się obywatelsko, ryzykują własną przyszłością, bezpieczeństwem. Sprawa @JanSpiewak oburzyła wielu i stała się przyczyną dyskusji o wolności słowa. Dziękujemy @AndrzejDuda za dobrą decyzję a @JanSpiewak życzę konsekwencji w działaniu” – napisała.

Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 roku.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk