Niezależni naukowcy i nobliści ocenią działania francuskiego rządu

Paweł Skutecki5 czerwca, 20204 min

Rząd Francji utworzy niezależną komisję ds. oceny zarządzania kryzysem Covid-19 – poinformował w piątek Pałac Elizejski. Stacja BFM TV podaje, że stworzenia takiej komisji chciał francuski prezydent Emmanuel Macron.

Komisji będzie przewodniczył zagraniczny naukowiec, a jej celem jest ocena stosowania rozwiązań obowiązującego we Francji stanu zagrożenia epidemicznego oraz ocena zarządzania kryzysem Covid-19. Wnioski komisji mają zostać opracowane we współpracy z francuskimi naukowcami oraz Trybunałem Obrachunkowym Francji.

Komisja ma dokonać porównania sposobów zarządzania kryzysem w różnych krajach dotkniętych pandemią oraz stwierdzić, czy w porównaniu z innymi państwami władze Francji działały właściwie. Francuzi, jak pokazują sondaże, źle oceniają zarządzanie pandemią w swym kraju.

Komisję ds. zbadania działań rządu w sprawie pandemii powołał pod koniec maja przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand. W piątek szef rady naukowej przy prezydencie prof. Jean-Francois Delfraissy stwierdził, że epidemia Covid-19 jest we Francji pod kontrolą.

„Wirus nadal krąży, szczególnie w niektórych regionach (…), ale krąży z małą intensywnością”- wyjaśnił Delfraissy w radiu France Inter i dodał, że rada naukowa wspiera rząd w zarządzaniu epidemią. Delfraissy stwierdził również, że funkcjonują narzędzia do wykrywania nowych przypadków, a cały system kwarantanny społecznej dobrze zadziałał.

Rada naukowa opublikowała w czwartek nową opinię zakładającą cztery prawdopodobne scenariusze epidemiczne na nadchodzące miesiące. Pierwszy z nich, określany jako najkorzystniejszy, zakłada „epidemię pod kontrolą” z kilkoma „zlokalizowanymi ogniskami Covid-19, które można kontrolować”.

Pozostałe scenariusze przewidują tworzenie się „krytycznych klastrów epidemii z ryzykiem utraty kontroli regionalnie” oraz „stopniowe i wyciszone wznowienie epidemii, trudniejsze do zidentyfikowania”. Najgorszy scenariusz zakłada całkowitą utratę kontroli nad epidemią.

„Uważamy, że scenariusz numer jeden, czyli kontrola epidemii, jest najbardziej prawdopodobny. Jest to związane zarówno z wprowadzeniem kwarantanny, jak i z założeniem, że wirus może być wrażliwy na pewną formę temperatury” – powiedział prof. Delfraissy.

Prezydent Macron zaprosił w maju naukowców, w tym kilku noblistów, do współpracy, aby wspólnie opracować plan działań po kryzysie Covid-19 we Francji. W projekcie udział wzięli m.in. Jean Tirole, noblista z dziedziny ekonomii, Olivier Blanchard, były główny ekonomista MFW, jak również amerykański noblista z dziedziny ekonomii Paul Krugman.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk