Bp Solarczyk: maturzyści potrzebują obecności bliskich, nauczycieli i duszpasterzy

Karol Kwiatkowski5 czerwca, 20207 min

Maturzyści potrzebują obecności bliskich, nauczycieli i duszpasterzy, którzy będą wierzyć w ich możliwości, dając im wolność wyborów – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się egzaminy maturalne. Sesja potrwa do 29 czerwca. Terminy zostały przesunięte w związku z epidemią koronawirusa. Egzamin z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych odbędzie się tylko w formie pisemnej. Ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i wymagany jest tam wynik z egzaminu.

Bp Solarczyk powiedział PAP, że dla młodzieży to wyjątkowy moment, w którym w bardziej konkretny sposób stara się podjąć decyzję odnośnie swojej przyszłości.

„Matura jest dla nich otwarciem możliwości dalszej edukacji, studiów, które są bardziej skonkretyzowane, jeśli chodzi o wizję życia. Ważne zatem, aby stając przed niekiedy trudnymi wyzwaniami i wyborami, nie czuli się w tym osamotnieni; aby mogli liczyć na swoich bliskich, na nauczycieli, na duszpasterzy. Nie chodzi o to, aby szczególnie w tym czasie ich pouczać, nakłaniać, ale być i wspierać wierząc w ich możliwości, w ich potencjał, w dary otrzymane od Boga, pozwalając im iść ich własną drogą, nawe, jeśli jest inna, niż byśmy sobie to życzyli” – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Delegat KEP ds. Powołań.

Przyznał, że czas epidemii był trudny dla młodzieży, zwłaszcza maturzystów. Okoliczności zewnętrzne sprawiły, że musieli stanąć wobec próby swojej dojrzałości. „Ufam, że ona przyniesie dobry owoc w ich dalszym życiu” – powiedział bp Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że mimo kwarantanny, izolacji i intensywnej nauki zdalnej, wielu młodych starało się podtrzymywać relacje dzięki różnego rodzaju nośnikom i komunikatorom komputerowym internetowym. „Wielu angażowało się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne i duchowe online. Były to zarówno osoby, wpisane w konkretne struktury ruchów i stowarzyszeń, jak i niezwiązane z jakąś wspólnotą” – powiedział bp Solarczyk.

Zapowiedział, że w dniach 8-9 czerwca będzie modlił się za maturzystów w czasie porannej mszy św. o godz. 6.30 w katedrze warszawsko-praskiej.

„Będą prosił, żeby trudności nie odebrały im nadziei i radości; aby czas egzaminów i rekrutacji na uczelnie wyższe był dla nich owocny, pozwalając im rozwinąć talenty” – powiedział.

W związku ze zbliżającymi się egzaminami dojrzałości Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zorganizowało akcję duchowej adopcji maturzystów.

Przez cały czerwiec zaoferowali się modlić litanią do Serca Pana Jezusa za maturzystów, prosząc dla nich o pokój w sercu, światło Ducha Świętego oraz pomoc w rozeznawaniu powołania. Każdy, który pragnie wsparcia może się zgłosić wypełniając specjalny formularz na stroniehttps://ksm.rzeszow.pl/informacje/duchowa-adopcja-maturzystow/

W intencji maturzystów, przez kolejne dni ustnych i pisemnych egzaminów, będzie również trwała modlitwa w kaplicy seminarium zakonu pijarów w Krakowie.

„Sztafeta modlitwy będzie krążyć po Polsce i nie tylko. W dniu rozpoczęcia matur zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich tegorocznych maturzystów” – informują organizatorzy. W ciągu ostatnich trzech lat w ramach inicjatywy pijarzy modlili się za blisko 5 tys. abiturientów.

Do egzaminu w „nowej” formule przystąpią: tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum (ok. 272 000 osób) oraz absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat ubiegłych (do roku 2019 włącznie) oraz absolwenci technikum z lat 2016–2019, którzy w latach ubiegłych nie zdali matury, zdali ją, ale chcą poprawić wynik, lub chcą zdać dodatkowy przedmiot. Do egzaminu w „starej” formule przystąpią absolwenci technikum z lat 2006–2015.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk