Tusk zbierał podpisy dla Trzaskowskiego

Karol Kwiatkowski4 czerwca, 20207 min

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk zbierał w czwartek w Brukseli podpisy pod listami poparcia dla kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Na zapowiedziane dzień wcześniej wydarzenie przyszły dziesiątki osób. Były premier oskarżał PiS o nieuczciwość i zaznaczył, że uzgadnia wszystkie kroki z kandydatem.

„Cieszę się, że można pokazać, że nie tylko Warszawa, nie tylko Gdańsk, ale też ci, którzy z różnych powodów są poza granicami też pomogą” – mówił Tusk w belgijskiej stolicy.

Podpisy zbierał na rozległym placu przed Parlamentem Europejskim, który przed niemal dekadą dostał nazwę Esplanada Solidarności.

Tusk podkreślał, że konsultował z Trzaskowskim, czy ma się angażować. „Nikt w Polsce, kto w jakikolwiek sposób interesuje się polityką nie ma wątpliwości kogo popieram. Przyjaźnimy się od lat, ale ze względu na taką oczywistą ostrożność (…) uzgadniam wszystkie kroki z kandydatem” – zaznaczył polityk.

Ogłoszenie o zbieraniu podpisów zostało rozesłane przez kanały w mediach społecznościowych dzień wcześniej.

„Takiej mobilizacji nie widziałem od dawna” – mówił jeden z działaczy zaangażowanych w organizacje wydarzenia. „Proszę zachować przynajmniej metr odległości” – instruował gromadzących się wokół byłego premiera jeden z jego współpracowników. „Przyszłam, bo chce żeby było u nas normalnie, tak jak w innych krajach” – mówiła zaś PAP pani Ewa, która w Brukseli mieszka od połowy lat 90.

Były lider PO odmówił odniesienia się do krytyki okresu swoich rządów, jaka padła wcześniej tego samego dnia w Sejmie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego. Tusk mówił, że stara się być człowiekiem dyskretnym, dlatego nie będzie zdradzał, co Morawiecki mówił o poprzednich rządach PiS-u, w czasie gdy był jego doradcą.

„Jeśli on nie czuje się zobowiązany do trzymania pewnej klasy to już jest jego problem” – oświadczył.

Były premier wykorzystał przy tym okazję, by skrytykować rządzących. Jak przekonywał kryzys koronawirusa pokazał, że strategia PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego to „strategia klęski”. „Przy pierwszej poważnej próbie jakiej został poddany ten rząd i ta ekipa, czyli pandemii, (…) wszystko się wysypało. W dodatku okazało się, że nie tylko nie potrafią sobie poradzić z sytuacją krytyczną, a do tego potrzebujemy władzy (…), to okazali się ekipą nieuczciwą. Od wszystkiego, co słyszymy o tych zdarzeń wokół ministerstwa zdrowia to włos się jeży na głowie” – przekonywał Tusk.

Jak zaznaczył gdyby chciał wymyślić najczarniejszą propagandę na temat obecnej ekipy, to nie wpadłby na taki scenariusz jaki możemy teraz obserwować. Dlatego – mówił – nie dziwi się nerwom w PiS. „Nie dość, że się skompromitowali, to w dodatku odejdą, tak sądzę, w niesławie” – powiedział Tusk.

Jak zaznaczył nie będzie komentował wniosku o wotum zaufania dla rządu, bo kwestie zaufania nie zależą od tego jak się głosuje w parlamencie. „Wiemy jaka jest większość, jaka jest mniejszość. Zaufanie się albo ma, albo nie. Ta ekipa na pewno go nie ma, a w szczególności, ci którzy są odpowiedzialni za pandemię, te dwuznaczności i tę fatalną atmosferę wokół biznesów jakie prowadzi ministerstwo zdrowia, zamiast zajmować się zdrowiem Polaków. Tu zaufanie utracili bezpowrotnie” – ocenił były szef Platformy.

Tusk tłumaczył też po raz kolejny, że jego decyzja, by nie brać udziału w wyścigu wyborczym wpisywała się w szerszy plan, którego istotą było znalezienie optymalnego kandydata mogącego ułatwić końcowy sukces. „Tu nie chodzi o to, żeby dobrze poczuć się w wyborach prezydenckich na poziomie 30-35, może 40 proc. Tu chodzi o to, żeby wygrać” – mówił.

Przyznał przy tym, że wybuch pandemii i zmiana kandydata PO z Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Trzaskowskiego wymagała improwizacji, ale – jak przekonywał – na końcu najważniejszy będzie wynik. „W polityce trochę tak jak w sporcie, choć wybory prezydenckie są ważniejsze niż mecz, liczy się ten końcowy efekt” – wskazał.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk