Prezydent o wyborach 4 czerwca: to było wielkie polskie zwycięstwo

Karol Kwiatkowski4 czerwca, 20208 min

To było wielkie nasze, polskie zwycięstwo i z tego punktu widzenia jest już nawet mało ważne, czy tamte wybory były w pełni wolne, czy nie, bo Polacy pokazali, że nie chcą więcej komunizmu – tak o wyborach 4 czerwca 1989 r. mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w Chełmie (Lubelskie).

Prezydent podkreślał, że 31 lat temu naród zagłosował przeciw komunizmowi. Wspominał ówczesne poczucie wspólnoty.

„Część tych elit wtedy, które później nazywały się demokratyczną opozycją, była wręcz przestraszona tym, że Polacy, zwykli ludzie, którzy poszli do urn, zdecydowanie odrzucili listę krajową, pokazując jednoznacznie, że komunistów i komunizmu więcej w Polsce nie chcą” – mówił Duda.

„Dzisiaj można śmiało powiedzieć – w tamtym momencie to było wielkie zwycięstwo Polaków i wielkie zwycięstwo Solidarności” – dodał.

„Z tego punktu widzenia, już jest nawet mało ważne, czy tamte wybory były w pełni wolne, czy nie w pełni wolne, bo Polacy pokazali, że więcej komunizmu nie chcą. To był moment, w którym rzeczywiście ustrój i Polska zaczęły się zmieniać” – podkreślił prezydent.

Prezydent Duda wspominał, że przed wyborami w 1989 r. „biegał po ulicach Krakowa, po Siennej, Rynku, Krowoderskiej, w koszulce z napisem +Głosuj na Solidarność+, z plakatami +Pierwszy raz możesz wybrać+”. „Wspominam to z rozrzewnieniem, to ogromne poczucie wspólnoty. Chciałbym, żeby ono wróciło i żeby towarzyszyło nam zawsze” – powiedział.

Duda nawiązał do pandemii koronawirusa i podkreślił, że Polacy wykazali solidarność wobec zagrożenia chorobą. Dziękował Polakom, że dobrze zastosowali się do obostrzeń spowodowanych pandemią i pomagali sobie w trudnych chwilach. Apelował, by nadal przestrzegać reguł, bo wirus nie przestał być aktywny.

Podkreślił, że wymagało to odpowiedzialności i dyscypliny myślenia o sąsiadach, ale – jak mówił – mamy jedną z najlepszych sytuacji pandemicznych w Europie. „To jest zasługa mądrych decyzji władz, ale także społeczeństwa” – przekonywał.

Przypomniał słowa papieża św. Jana Pawła II o solidarności, że to nie jeden przeciw drugiemu, tylko jeden i drugi. „I pokazaliśmy to, wspierając się nawzajem, troszcząc się, pomagając sobie” – ocenił Duda. „Z całego serca państwu za to dziękuję” – powiedział do zgromadzonych.

Prezydent podkreślił, że kluczem do mądrej polityki państwa jest unikanie awantur i kłótni, a zgodne działanie instytucji państwowych. Wyraził zadowolenie z działań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, w tym wsparcia dla polskich przedsiębiorców i czasowego zwolnienia ich z płacenia składek ZUS. Dziękował „za wszystkie mądre rozwiązania” przygotowane przez władze.

Andrzej Duda podkreślał, że z samego Polskiego Funduszu Rozwoju „są miliardy złotych wypłacone do rąk polskich przedsiębiorców”, aby ratować ich biznesy, ale przede wszystkim – miejsca pracy. Jak mówił, z tego źródła „są to wypłaty rzędu 1 mld zł dziennie”. Dla porównania – wskazywał – przekop Mierzei Wiślanej to koszt 2 mld zł.

Według prezydenta, agencje ratingowe zauważają, że Polska dobrze sobie radzi w kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa.

Jak ocenił, „kluczem do tej mądrej polityki jest zgodne działanie, a nie awantura i kłótnia, wspólna praca, po to, by innym pracę zapewnić, by wesprzeć przedsiębiorców”. Podkreślał, że liczy się dobre współdziałanie przy wspieraniu inwestycji, które mają być realizowane, pomiędzy większością parlamentarną, rządem i prezydentem.

Duda przekonywał, że trzeba składać i uchwalać dobre ustawy, ale też muszą być one podpisywane przez głowę państwa, że trzeba wziąć za nie odpowiedzialność i pilnować ich wykonania. Jak zapewnił, on jest gotów tę odpowiedzialność podejmować.

Andrzej Duda podkreślił, że wierzy głęboko w to, że Polska „potrzebuje utrzymania kursu, który został powzięty”. Jak mówił, kurs ten obejmuje programy społeczne, w tym 500 plus i tzw. 13 emeryturę. Jak dodał, świadczenia te są „gwarancją poziomu życia”; zapewnił, że póki będzie prezydentem, nie zostaną one zniesione.

Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem św. Jana Pawła II znajdującym się na Placu Niepodległości w Chełmie, na którym odbywało się spotkanie.

Po spotkaniu Andrzej Duda uczestniczył w otwarciu centrum doradczego Polskiego Funduszu Rozwoju w Chełmie. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk