Premier: Centralny Port Komunikacyjny to przede wszystkim program dla obywateli

Magdalena Targańska3 czerwca, 20205 min

Ta inwestycja musi być nadal realizowana, daje ogromną perspektywę na dziesięciolecia rozwoju – mówił w środę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że według szacunków w związku z CPK powstanie 150 tys. miejsc pracy.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko wielka szansa dla lotnictwa, dla kolei, ale to przede wszystkim program dla obywateli: inwestycja ta jest potrzebna, by w przyszłości były miejsca pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji poświęconej budowie CPK prezydent podkreślił, że koronawirus doprowadził do rozchwiania gospodarczego zarówno w Polsce, jak i na świecie. „To dlatego rząd zdecydował się na niezwykle radykalne działania wspierające polską gospodarkę” – wskazał.

„Pojawiło się pytanie, co w związku z tym z wielkimi planami, co z wielkimi inwestycjami, takimi jak kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, takimi jak Centralny Port Komunikacyjny (…) i wtedy powiedziałem mocno: te inwestycje muszą nadal trwać, my musimy te inwestycje absolutnie nadal realizować” – mówił prezydent.

Jak wskazywał, inwestycje tego typu dają „ogromną perspektywę na dziesięciolecia rozwoju”. „Tak się stało już w innych krajach, wystarczy popatrzyć chociażby za naszą zachodnią granicę na wielki port lotniczy we Frankfurcie, jak on ożywił tamtą część Niemiec i całą niemiecką gospodarkę, jak ogromne jest jego znaczenie dzisiaj dla Europy” – wskazał.

„Czy my chcielibyśmy mieć podobną inwestycję w Polsce? Nie mam wątpliwości, że tak” – mówił prezydent.

CPK to program dla obywateli, gdyż prowadzone przez państwo inwestycje pobudzają gospodarkę i tworzą obecne oraz przyszłe miejsca pracy – powiedział podczas środowej konferencji prezentującej Centralny Port Komunikacyjny premier Mateusz Morawiecki.

„CPK to program dla obywateli” – zapowiedział Mateusz Morawiecki w wystąpieniu. Premier podkreślał, że prowadzone przez państwo inwestycje infrastrukturalne są sprawdzoną odpowiedzią na kryzys gospodarczy.

„Lekcja z poprzedniego kryzysu polegała na tym, że w miejsce brakujących inwestycji prywatnych, brakujących kredytów (…) muszą wejść wielkie inwestycje publiczne, muszą wejść wielkie inwestycje, które będą tworzyć nowe miejsca pracy” – podkreślił. Mówił, że takie programy są tworzone w wielu krajach, m.in. USA, a wspiera je także swoimi programami Unia Europejska.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prowadzone dziś inwestycje, jak np. przekop Mierzei Wiślanej czy właśnie CPK, to również inwestycje w przyszłe miejsca pracy.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk