Gowin: ktoś zaprogramował kampanię Trzaskowskiego

Karol Kwiatkowski2 czerwca, 20205 min

Do każdego kontrkandydata Andrzeja Dudy w wyborach trzeba podchodzić z szacunkiem; myślę, że łatwiejszym konkurentem jest Trzaskowski, Hołownia byłby groźniejszy – ocenił we wtorek szef Porozumienia Jarosław Gowin.

W Telewizji Republika Gowin był pytany o to, kto według niego byłby łatwiejszym przeciwnikiem dla urzędującego prezydenta, jeśli byłaby II tura wyborów.

„Do każdego kontrkandydata trzeba podchodzić z szacunkiem, zwłaszcza że w drugiej turze będzie trochę taki mecz: Andrzej Duda kontra reszta świata. Wydaje się, że groźniejszy byłby Hołownia, bo on prawie nie ma elektoratu negatywnego. Z badań różnych sztabów wyborczych wynika, że mógłby w II turze ściągnąć praktycznie cały elektorat Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, cały elektorat PO, a nawet część Konfederacji. W tym sensie pewnie ciut łatwiejszym kontrkandydatem jest Trzaskowski, ale i jego nie można lekceważyć” – oświadczył lider Porozumienia.

Jego zdaniem lepiej dla Polski byłoby, gdyby w II turze konkurentem Andrzeja Dudy był Trzaskowski, bo wiadomo, co się po nim spodziewać.

„Kto stoi za Hołownią, tego nie wiemy. Mówiąc szczerze, to wygląda tak jak na Ukrainie, kiedy ktoś nagle wyciągnął popularnego aktora jak królika z kapelusza. Raczej w dojrzałej demokracji tego typu kandydaci nie powinni odgrywać ważnej roli politycznej, dlatego uważam kandydaturę Szymona Hołowni za bardzo zły sygnał dla Polski” – stwierdził.

Gowin podkreślił też, że obóz Zjednoczonej Prawicy powinien podchodzić z dużą uwagą do kampanii Trzaskowskiego. „W Poznaniu dosyć zręcznie próbował zdetonować pewne swoje słabości, które obciążają jego kandydaturę. Nagle odkryty szacunek dla Lecha Kaczyńskiego, pochwała dla programu +Rodzina 500 plus+, podkreślanie, że prezydent musi współpracować z rządem, to są zręczne ruchy pokazujące, że jego kampanię ktoś w bardzo przemyślany sposób zaprogramował. Tym bardziej musimy podchodzić do kampanii wyborczej z najwyższą determinacją i ogromną pracowitością” – zaznaczył.

Mówiąc o sytuacji międzynarodowej i zaostrzającym się sporze USA z Chinami, Gowin stwierdził, że świat wszedł w fazę zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Jest dla mnie rzeczą bezdyskusyjną, że nie tylko Polska, ale też cała Europa powinna stanąć po stronie Stanów Zjednoczonych, czyli wzmacniać więzi transatlantyckie. Jest też rzeczą bezdyskusyjną dla wszystkich, nawet dla polityków opozycji, że tym kandydatem, który jest w stanie budować najlepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, jest obecny prezydent Andrzej Duda. Więc także z punktu widzenia polskiej, nawet powiedziałbym ogólnoeuropejskiej racji stanu, zwycięstwo Andrzeja Dudy jest najkorzystniejsze dla kraju i Europy” – oświadczył Gowin.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk