Czy PKB spadnie? Zobacz opinię eksperta

Karol Kwiatkowski2 czerwca, 20203 min

PKB może się skurczyć w II kwartale tego roku o ok. 8-10 proc. powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys we wtorek na antenie radia TOK FM.

„Wydaje mi się, że nie idziemy w kierunku bardzo negatywnych scenariuszy, czyli spadek rzędu 15 proc., ale trzeba się liczyć, że PKB może się skurczyć w II kwartale o ok. 8-10 proc.” – powiedział Borys, podkreślając, że mamy już do czynienia z pewnym ożywieniem gospodarki m.in. w związku z luzowaniem ograniczeń po koronawirusie.

Pytany o kondycję sektora bankowego ocenił, że pomimo działań banku centralnego będzie „ciężko o wzrost akcji kredytowej, bo mamy do czynienia jednocześnie z głęboką recesją”. Jak powiedział, nie sądzi, by w tym roku nastąpił wzrost akcji kredytowej. „Tu raczej chodzi o to, żeby nie doszło do załamania na rynku kredytów, a tu chyba nam to nie grozi” – mówił.

Ocenił, że sytuacja banków jest stabilna, mimo że obniżka stóp procentowych wpływa na spadek dochodów banków. (PAP)

Paweł Borys jest absolwentem wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie o specjalności międzynarodowych rynków finansowych. Pracę zawodową uzupełnia badaniami teoretycznymi z zakresu finansów, bankowości i ekonomii. W latach 2001–2005 był pracownikiem Szkoły Głównej Handlowej, gdzie prowadził badania z zakresu teorii konwergencji ekonomicznej i zależności pomiędzy sektorem finansowym oraz rozwojem gospodarczym. Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk