[PILNE] Parlament pracuje nad nowelą Prawa o ruchu drogowym

Magdalena Targańska29 maja, 202025 min

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terenie Polski oraz możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela pojazdu – to niektóre z ułatwień w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, nad którą pracuje parlament – poinformował w piątek resort infrastruktury.

Jak poinformował resort infrastruktury, ruszyły prace parlamentarne nad projektem noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającym szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów.Projekt, przedłożony przez Ministra Infrastruktury, powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako element tzw. pakietu deregulacyjnego – dodano.

Procedowany projekt przewiduje, że kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Kierowcy nie będą też musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego – czytamy.

Uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

Nowelizacja ustawy przewiduje ponadto wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania.

W projekcie zaproponowano także wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. „Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu” – wskazał resort.

Proponowana zmiana przewiduje, że jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

Nowością jest wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. „Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną” – czytamy.

Przepisy projektowanej ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Według projektodawców, rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji.

Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji – podało ministerstwo. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • PI Grembowicz

  29 maja, 2020 at 1:47 pm

  Wszystko tylko nie parlament! Łapy precz od prawa!
  Zbiorowisko cwaniakow, nierobow, drobnych oszustów i wybrańców ludu!
  Zgroza!
  Jedyny ratunek?!
  Np. ustrój prezydencki! W miejsce starych monarchii.
  Zmiana trójpodziału władzy! Bo kto w końcu rządzi w tym kraju?!
  Non stop przepychanki, wojenki, destrukcja i w rezultacie…bajzel.
  Vide XVII – XX wiek!

  Reply

  • PI Grembowicz

   29 maja, 2020 at 1:49 pm

   Oczywiście uproszczenia tak!
   Lecz czy na tym się skończy?!
   Nowe podatki/pieniądze?!

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk