Nowy pomysł na ściganie oszustów internetowych

Stołeczny prokurator w ciągu kilkunastu godzin dostanie z serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych dane, które pomogą mu zidentyfikować sprawcę wyłudzeń w sieci – ujawnia piątkowa „Rzeczpospolita”.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, warszawska prokuratura okręgowa porozumiała się z Allegro i Grupą OLX, dzięki czemu już po 16 godzinach drogą elektroniczną śledczy otrzymają dane potrzebne do ustalenia, kto założył fałszywe konto w sieci i naciąga klientów.

„Kiedy pytanie szło na piśmie, odpowiedź była po miesiącu. Teraz jest szansa, że naciągacz zostanie złapany, zanim się ulotni” – pisze gazeta.

„Jako pierwsi w kraju zdecydowaliśmy się na wyłączenie papierowego obiegu korespondencji drogą poczty tradycyjnej, aby jak najszybciej docierać do informacji przydatnych w śledztwach dotyczących przestępstw popełnianych w internecie” – mówi „Rzeczpospolitej” rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr.

„Rz” podkreśla, że zakupy w sieci, zwłaszcza w czasie pandemii, się nasiliły. „Dlatego szybkość jest kluczowa dla ustalenia oszusta, zanim zniknie z sieci i zatrze ślady” – zaznacza.

„Warszawska prokuratura, by skuteczniej ścigać takich sprawców, nawiązała w końcu kwietnia współpracę z Allegro i Grupą OLX, obsługującą popularne portale, takie jak olx.pl, otomoto. pl, otodom.pl, fixfly.pl” – informuje „Rz”. „Korzyści – jak twierdzą śledczy – są kolosalne” – podkreśla gazeta.

„Rz” przypomina, że dotychczas, gdy klient zgłaszał, że został oszukany, prokurator wydawał decyzję o zwolnieniu z tajemnicy i wysyłał ją np. do OLX, żądając przekazania danych, które pozwolą wytypować sprawcę.

„Pismo było doręczane pocztą, zanim przyszła odpowiedź, po oszuście znikał ślad. Teraz wszystko odbywa się drogą elektroniczną” – wyjaśnia dziennik.

„Czas realizacji zapytania przesłanego za pośrednictwem utworzonych w prokuraturze stanowisk dostępowych wynosi średnio 16 godzin od wpływu postanowienia do Allegro i Grupy OLX. Na odpowiedź skierowaną w formie papierowej prokurator czekał trzy – cztery tygodnie” – zaznacza prok. Chyr w rozmowie z dziennikiem. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk