Ponownie otwarto Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu została ponownie otwarta we wtorek dla wiernych i zwiedzających po blisko trzech miesiącach od zamknięcia w związku z pandemią koronawirusa.

Świątynię zamknięto 5 marca w ramach środków ostrożności po podejrzeniu przypadków zakażenia koronawirusem na obszarze okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu.

Jedno z najświętszych miejsc dla chrześcijan zamknęło swoje podwoje tuż przed Świętami Wielkanocnymi; okres ten zwykle przyciąga do Ziemi Świętej tysiące wiernych i turystów.

Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III nazwał ponowne otwarcie świątyni świętem dla Betlejem, gdyż „wszyscy ludzie mogą teraz wejść do kościoła i modlić się jak przedtem” – podaje Associated Press.

Od wybuchu epidemii władze Autonomii Palestyńskiej zgłosiły na Zachodnim Brzegu ok. 400 przypadków zakażenia koronawirusem, dwie osoby zmarły. Większość przypadków dotyczyła Palestyńczyków pracujących w Izraelu, który boryka się ze znacznie większą epidemią.

Izraelskie ministerstwo zdrowia zgłosiło ponad 16 700 potwierdzonych przypadków zakażenia i 279 zgonów; ponad 14 tys. osób wyzdrowiało. W miarę spadku rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa władze zaczęły stopniowo ponownie otwierać szkoły, miejsca kultu i targowiska. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk