Abp Skworc: rodzina szkołą komunikacji i szkołą przebaczenia

Rodzina jest szkołą wzajemnej komunikacji, odkrywania więzi i budowania bliskości; jest także szkołą przebaczenia, pozwalającego ponownie nawiązać zerwane więzi i sprawić, by się rozwijały – mówił w niedzielę w katowickiej archikatedrze abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przewodniczył mszy, podczas której świętowano jubileusze wielu małżeństw z terenu Archidiecezji Katowickiej. Uroczystość zainaugurowała także doroczne Metropolitalne Święto Rodziny, w tym roku – z powodu pandemii koronawirusa – odwołane w tradycyjnej formie publicznych spotkań, konferencji i koncertów, ale przeżywane w domach pod hasłem „Rodzina przestrzenią spotkania”.

„W tej niecodziennej sytuacji niezwykle proroczym okazało się tegoroczne hasło Metropolitalnego Święta Rodziny +Rodzina przestrzenią spotkania+. Stała się nią zwłaszcza w okresie izolacji, kwarantanny, społecznego dystansu i innych nadzwyczajnych działań, wskazywanych, jako droga wyjścia z epidemiologicznego kryzysu. Niejako z dnia na dzień mogliśmy doświadczyć, jak pojemne są nasze nawet małe mieszkania w dużych blokach, zamieszkane przez małżeństwa i rodziny, przez wiele komunikujących się ze sobą osób” – powiedział metropolita.

Rodzina – jak mówił – to dom, środowisko, składające się z rodziców, rodzeństwa i dalszej rodziny; miejsce, gdzie człowiek uczy się pierwszego słowa. „To w rodzinie uczymy się mówić w języku ojczystym, to znaczy w języku naszych przodków. I (…) nie najważniejszą jest rzeczą, czy używamy języka literackiego, czy gwary; czy +godomy+ po polsku czy po śląsku; najważniejsze, by to był język miłości, budujący więzi i bliskość; by to była prawdziwa komunikacja, czyli przekaz z pokolenia na pokolenie nie tylko informacji, ale i wartości budujących wspólnotę” – podkreślił arcybiskup.

Rodzina – kontynuował – jest pierwszym miejscem, gdzie uczymy się komunikowania oraz jego szkołą. „W rodzinie istnieje zdolność, aby nawzajem się objąć, wspierać, towarzyszyć sobie nawzajem, odczytać spojrzenia i milczenie, wspólnie się śmiać i płakać, co pozwala nam zrozumieć, czym jest naprawdę komunikacja: odkrywanie więzi i budowanie bliskości” – tłumaczył abp Skworc, wzywając do przekazywania młodym ludziom, by rozmawiali – komunikowali się ze sobą.

„Dramatyczne jest przerwanie komunikacji między małżonkami, którzy ze sobą nie rozmawiają; wiecie z własnego doświadczenia, że jest ono na dłuższą metę nie do zniesienia. Bolesny dla wszystkich jest brak dialogu miedzy rodzicami i dziećmi, między rodzeństwem, w rodzinie, między sąsiadami. Te wszystkie trudne sytuacje może rozbroić słowo: wybacz, przepraszam i uśmiech. To także podstawowy, uprzedzający słowo sposób komunikacji” – dodał metropolita.

Rodzina, jest również miejscem – zauważył – w którym, mieszkając razem, doświadczamy w życiu codziennym ograniczeń własnych oraz ograniczeń osób bliskich, a także „małych i wielkich problemów współżycia, współpracy”.

„W poczuciu realizmu stwierdzamy, że trudno o rodzinę idealną. Z drugiej strony nie wolno nam bać się niedoskonałości, kruchości, a nawet konfliktów; trzeba się nauczyć stawiania im czoła w sposób konstruktywny. Dlatego rodzina, w której – pomimo jej ograniczeń i grzechów – istnieje wzajemna miłość, staje się szkołą przebaczenia. Przebaczenie jest dynamiką komunikacji – takiej komunikacji, która poprzez skruchę wyrażoną i przyjętą, możne ponownie nawiązać więzi i sprawić, by one się rozwijały” – zauważył hierarcha.

„Dziecko, które uczy się w rodzinie słuchać innych, mówić w sposób pełen szacunku, wyrażając swój punkt widzenia i nie negując spojrzenia innych, będzie w społeczeństwie budowniczym dialogu i pojednania. A takich budowniczych nam trzeba, kształtowanych w kulturowym kodzie naszej górnośląskiej ojcowizny, w stabilnych rodzinach” – podsumował abp Skworc podczas niedzielnej mszy, transmitowanej w regionalnym radiu i internecie.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk