Prezydent na Mazowszu: Polacy zawsze potrafili przejść przez najtrudniejsze okresy

Magdalena Targańska23 maja, 20206 min

Polacy zawsze potrafili przejść przez najtrudniejsze okresy w naszej historii – mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę w Maciejowicach. Na Mazowszu prezydent spotkał się też z mieszkańcami m.in. Garwolina, Łaskarzewa, Podłęża i Kawęczyna. „Polaków (co) dzienne rozmowy” – podsumował na Twitterze.

Cieszę się ogromnie, że w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jest wśród ludzi optymizm; chciałbym, żeby optymizm i poczucie wewnętrznej siły zawsze było naszą cechą – mówił w sobotę w Maciejowicach (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że Polacy zawsze potrafili przejść przez najtrudniejsze okresy w naszej historii. „Cieszę się, że te pozytywne tutaj słowa, które słyszę o tym, że jest siła, że wracamy, one pokazują, że to w nas przetrwało przez pokolenia i dalej tacy jesteśmy. Bardzo państwu za to dziękuję” – powiedział.

Sobotnie wizyty prezydenta w kilku miejscowościach na Mazowszu dokumentowali na Twitterze m.in. pracownicy KPRP. Informując o wizycie prezydenta w Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach napisali, że to „lokalne miejsce pamięci o wielkim Polaku”. „To Polskość zapisana na kartach historii” – dodali.

Z kolei na profilu użytkownika @PL1918 zamieszczono filmiki pokazujące składanie przez prezydenta Dudę wieńców w Maciejowicach: pod pomnikiem „Tadeuszowi Kościuszce, Naczelnikowi Narodu Polskiego i Jego żołnierzom – w rocznicę bitwy pod Maciejowicami” oraz pod tablicą upamiętniającą spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z mieszkańcami Maciejowic w 2009 roku. Tablica upamiętnia też tragiczną śmierć pary prezydenckiej i towarzyszącej jej delegacji w 2010 roku pod Smoleńskiem.

Prezydent zwrócił na TT uwagę, że „przy Rynku w Maciejowicach można kupić najlepsze podobno wędliny i pieczywo w okolicy”. „Mieszkańcy zachwalają. Warto sprawdzić, chociaż trzeba chwilę postać w kolejce. Ale to też okazja do rozmów;-)” – napisał Duda.

Również Marcin Czapliński z KPRP poinformował o rozmowach – jak napisał – „prezydenta Polskich Spraw” z mieszkańcami Garwolina. Czapliński przyzna, że Garwolin jest rodzinnym miastem jego mamy. „Sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa. Tyle wspomnień, przygód, przeżyć. Sympatyczni ludzie i znakomite produkty” – napisał prezydencki urzędnik.

Z kolei prezydent przekonywał na TT, że „poranne zakupy na targowisku w Garwolinie to dobra okazja do rozmów o zwykłych, ale ważnych sprawach”. „Polaków (co) dzienne rozmowy” – dodał, dołączając fotografię, na której widać, jak kupuje lokalne warzywa.

Po wizycie prezydenta w rodzinnej firmie Lechpol, pracownicy jego kancelarii napisali na TT: „Właściciele firmy Lechpol z dumą mówią, że udało im się przetrwać kryzys m.in. dzięki tarczy antykryzysowej”. Do wpisu dołączyli kilkusekundowy filmik.

W kolejnym poście Czapliński zarejestrował powitanie prezydenta w gospodarstwie agroturystycznym w Kawęczynie. Dołączył do wpisu 46-sekundowy filmik, na którym ubrane w ludowe stroje panie śpiewają, że to „piękna okolica, każdy kto przyjeżdża się zachwyca”, a także, że „tutaj spokojnie, pola, piękne lasy, zapraszamy wszystkich tutaj na wczasy”. Panie zapewniały też, że ich wioska, słynąca z agroturystyki i zdrowej żywności „jest w stanie wszystkich ugościć”.

„Piękna lokalna kultura pielęgnowana przez Koło Gospodyń Wiejskich. Wielki szacunek dla wszystkich, którzy zachowują w pamięci nasze zwyczaje i tradycje. Odkrywajcie #PolskaPiękna!” – podsumował Czapliński.

KPRP zamieściła też na TT filmik z „wielopokoleniowego powitania prezydenta Dudy w rodzinnym gospodarstwie rolnym państwa Podlaskich we wsi Podłęż”. Na filmie widać m.in. seniorkę rodu, która wraz z swoją rodziną wita głowę państwa bukietem kwiatów, za co Andrzej Duda serdecznie podziękował.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk