Powstaje państwowa komisja ds. pedofilii

W poniedziałek lub wtorek odbędzie się posiedzenie komisji ws. zmiany Regulaminu Sejmu i powołania państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii; następnie marszałek Sejmu ogłosi termin wyznaczenia trzech kandydatów z ramienia Sejmu – poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

„Na początku najbliższego tygodnia (w poniedziałek lub wtorek) odbędzie się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych ws. zmiany Regulaminu Sejmu i powołania państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków molestowania nieletnich” – poinformował PAP Grzegrzółka.

Jak dodał, po ustaleniach podjętych przez Komisję, marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyznaczenia trzech kandydatów z ramienia Sejmu.

W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował PAP, że premier Mateusz Morawiecki powołał do komisji Elżbietę Malicką; w ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji – dr. hab. Błażeja Kmieciaka. W czwartek prezydent Andrzej Duda do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofili powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.

Zgodnie z przepisami komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

W środę wieczorem w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem „łowcy nastolatek”. Latkowski przywołał zeznania dziewcząt, które opisywały gwałty i molestowanie. Z kolei w sobotę miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich – opisującego przypadki pedofilii wśród księży – „Zabawa w chowanego”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju ub.r. po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • PI Grembowicz

    24 maja, 2020 at 3:24 pm

    „Nie ma chleba (na zasiłku/i), są igrzyska”?!
    =-O 😉 🙂 :-! :-$ :O 😀 O:-)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk