Kosiniak-Kamysz: Spokojnie, będę w drugiej turze!

Paweł Skutecki19 maja, 20205 min

Sondaże wyborcze są jak rollercoaster; spokojnie, będę w drugiej turze wyborów prezydenckich – przekonywał we wtorek kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz pytany w TVN24 o ostatnie sondaże wyborcze ocenił, że są one jak „rollercoaster”. Wskazał, że w lutym sondaże dawały b. kandydatce KO na prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej ok. 25 proc. poparcia. „Dziś ona nie kandyduje, nikt na nią nie zagłosuje, a miała być w drugiej turze z Andrzejem Dudą” – argumentował lider ludowców. „Spokojnie, będę w drugiej turze” – dodał.

Według lidera PSL biorąc pod uwagę sondaże dotyczące rywalizacji w drugiej turze kandydata opozycji z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą, to właśnie on ma największą szansę na wygraną z urzędującym prezydentem.

Pytany, czy start w wyborach Rafała Trzaskowskiego jest dla niego zaskoczeniem stwierdził, że największym zaskoczeniem jest to dla członków Platformy Obywatelskiej, którzy w prawyborach wskazali Kidawę-Błońską. „Gdyby na poważnie traktowali wybory od samego początku, to Rafał Trzaskowski pewnie byłby kandydatem zgłoszonym do prawyborów i później, biorącym udział w kampanii” – ocenił. „Dzisiaj jest to akcja ratunkowa dla Platformy, która spadała w sondażach” – dodał szef PSL.

Kosiniak-Kamysz stwierdził też, że Trzaskowski „podjął się misji ratowania PO”. „Rozumiem tę decyzję” – dodał.

Pytany o propozycję Trzaskowskiego dotyczącą debaty o kształcie mediów publicznych zauważył, że rozmowy powinny raczej dotyczyć problemów służby zdrowia. „Tu możemy dużo więcej zrobić niż w sprawie mediów publicznych, czy rządowych” – przekonywał.

„O ochronie zdrowia chcę rozmawiać, o tym, skąd wziąć pieniądze na 6,9 proc. PKB na służbę zdrowia, co zrobić, żeby dzieci chorujące na rzadkie choroby i ich rodzicie nie musieli czekać w niepewności, czy zbiorą pieniądze na aukcji” – mówił Kosiniak-Kamysz. „Ja mam pomysł Polskiej Fundacji Zdrowia” – podkreślił.

Odnosząc się do mediów publicznych ocenił, że potrzebują one „radykalnej zmiany”. „Unicestwienie ich nie jest sposobem leczenia. Dzisiaj media rządowe ogarnięte są gangreną, jest tam poważna, ciężka choroba nienawiści i trzeba je uleczyć” – ocenił kandydat ludowców.

„Ja w 2016 r. z innymi przedstawicielami partii opozycyjnych podpisaliśmy pakt z organizacjami pozarządowymi, aby oddać telewizję organizacjom pozarządowym, twórcom” – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Przekonywał, że warto wrócić do zapisów tego paktu.

Według opublikowanego we wtorek sondażu Pollster dla Super Expressu, w drugiej turze wyborów znaleźliby się prezydent Andrzej Duda z poparciem wynoszącym 43,76 proc. i Rafał Trzaskowski z poparciem 16,54 proc. Na kolejnych miejscach za kandydatami PiS i KO uplasowali się Szymon Hołownia – 15,88 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL, Koalicja Polska) 9,37 proc., Krzysztof Bosak (Konfederacja) 6,45 proc. i Robert Biedroń (Lewica) 5,51 proc.

Z kolei z sondażu IBRiS-u dla Onetu wynika, że Andrzej Duda ma 43,2 proc. poparcia, Trzaskowski – 16 proc., Hołownia – 9,9 proc., Kosiniak-Kamysz – 9,6 proc., zaś Biedroń i Bosak po 6,8 proc. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk