Trzaskowski znowu grozi

Z oburzeniem obserwuję tych, którzy próbowali organizować niedemokratyczne wybory; jako prezydent RP nigdy nie ułaskawię ludzi, którzy łamali prawo w taki sposób – oświadczył w poniedziałek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że z oburzeniem obserwuje niektórych polityków, którzy próbują obecne, trudne czasy wykorzystać do tego, aby „budować fortuny rodzinne, budować fortuny z kolegami, żeby wykorzystywać moment, w którym wszyscy martwimy się o bezpieczeństwo, o miejsca pracy, by na tym budować swój osobisty zysk”.

„Z równym oburzeniem obserwuję tych, którzy tę trudną sytuację próbują wykorzystać do doraźnych politycznych celów i próbowali organizować niedemokratyczne wybory. I chciałem jasno powiedzieć, że jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie ułaskawię ludzi, którzy łamali prawo w taki sposób” – oświadczył kandydat KO na prezydenta.

Podkreślił, że „to, co najważniejsze, to uczciwość, ale również równość wobec prawa”. „Nowy świat, ten, który obserwujemy, który wymaga nowej polityki, w której ludzie martwią się o bezpieczeństwo, musi być oparty o najważniejsze wartości” – zaznaczył Trzaskowski.

Pytany, kogo ma na myśli, czy chodzi np. o wicepremiera Jacka Sasina, polityk powtórzył: „Obserwowaliśmy ten festiwal polityczny próby przygotowania wyborów, które byłyby wyborami zagrażającymi bezpieczeństwu Polek i Polaków, ale przede wszystkim wyborami, które łamałyby konstytucję i podstawowe zasady”. „Byli w Polsce ludzie, którzy mieli przygotować niedemokratyczne wybory, osłabiając nieprawdopodobnie państwo polskie. I jeżeli niezależne sądy podejmą decyzje wobec odpowiedzialności tych ludzi, to ja, jako prezydent Rzeczypospolitej na pewno się nie zawaham i ich nie ułaskawię” – podkreślił Trzaskowski.

Przekonywał, że „to, czego potrzebujemy w tych trudnych czasach, to silne państwo”. „I każdy, kto próbuję to państwo osłabiać, osłabiać w taki sposób, że łamie konstytucję, podstawowe zasady demokracji, powinien zapłacić za to cenę. I to jest chyba jasne. Od tego na szczęście mamy niezależne sądy, ale dlatego potrzebny jest silny prezydent, który nie będzie się bał tego typu decyzji” – wskazał kandydat KO.

Trzaskowski został ogłoszony nowym kandydatem KO na prezydenta w ubiegłym tygodniu po tym, jak z walki o Pałac Prezydencki zrezygnowała Małgorzata Kidawa Błońska. Wciąż nie wiadomo kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Zgodnie z uchwałą PKW z 10 maja marszałek Sejmu Elżbieta Witek powinna ogłosić ich termin w ciągu 14 dni od dnia publikacji uchwały w Dzienniku Ustaw. Uchwała jednak wciąż nie została opublikowana.

Sejm uchwalił w zeszły wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w tych wyborach głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Ustawa trafiła do Senatu; we wtorek odbędzie się tam okrągły stół w sprawie wyborów prezydenckich z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sejmowego koła, z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i reprezentantami prezydium Izby. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk