Niemieccy eksperci: śledzenie nosicieli jest NIEZBĘDNE

Paweł Skutecki18 maja, 20203 min

Śledzące nosicieli koronawirusa aplikacje mobilne są niezbędne dla skutecznej walki z pandemią – twierdzą cytowani przez poniedziałkowe niemieckie media eksperci, według których najnowsze badania wskazują, że wkrótce po zarażeniu się koronawirusem można go przenieść na inną osobę.

Chodzi tu o badania łańcucha infekcji, zapoczątkowanego pierwszym wykrytym przypadkiem pojawienia się koronawirusa w Niemczech. Przeprowadziły je wspólnie bawarski Krajowy Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, berlińska klinika uniwersytecka Charite i Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łańcuch ten zapoczątkowała chińska pracownica fabryki części samochodowych Webasto pod Monachium, która zaraziła się koronawirusem podczas służbowego pobytu w Chinach.

Jak głosi opublikowany w fachowym czasopiśmie medycznym „Lancet Infectious Diseases” raport wspomnianych trzech placówek, w co najmniej jednym spośród 16 zbadanych przypadków doszło do przeniesienia koronawirusa na inną osobę, zanim u nosiciela wystąpiły oznaki posiadania go we własnym organizmie, a być może przypadków takich było nawet pięć. W czterech z nich zarażeni zainfekowali inne osoby tego samego dnia, w którym sami zaczęli odczuwać objawy. Nie jest przy tym wykluczone, że podobnie było z pięcioma innymi nosicielami – zaznaczyli autorzy raportu.

„Zgadza się to z innymi rezultatami pozwalającymi na oszacowanie, że nawet do połowy wszystkich stwierdzonych infekcji stanowi efekt przedobjawowego transferu koronawirusa. To jedna z najpoważniejszych przeszkód w kontrolowaniu pandemii” – napisali w zamieszczonym w „Lancet” komentarzu Jan Rybniker i Gerd Faetkenheuer z kliniki uniwersyteckiej w Kolonii.

Ostrzegli, że w razie dalszego szerzenia się koronawirusa tradycyjne sposoby śledzenia kontaktów już nie wystarczą i „dlatego pilnie potrzebne będą nowe technologie takie jak aplikacje mobilne, by skutecznie kontrolować pandemię”. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk