3 bln dolarów dla gospodarki?

Kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów USA przegłosowała w piątek warty ok. 3 bln dolarów pakiet dla pogrążonej w kryzysie amerykańskiej gospodarki. Szanse, że wejdzie on w życie, są minimalne z uwagi na spodziewany sprzeciw mających większość w Senacie Republikanów.

Pakiet nosi nazwę „Heroes Act”, by uhonorować personel zwalczający epidemię koronawirusa. Przewiduje m.in. ok. miliard dolarów wsparcia dla władz stanowych i lokalnych, kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów oraz zapisy o promowaniu głosowania korespondencyjnego.

Za pakietem głosowało 208 kongresmenów; przeciwko było 199. Kontrolujący Senat Republikanie zapowiadają swój sprzeciw, co każe sądzić, że jego szanse na wejście w życie są minimalne.

Politycy Demokratów otwarcie mówią, że ich propozycja stanowi zaproszenie do negocjacji nad kolejnym wsparciem Kongresu dla amerykańskiej gospodarki po przegłosowaniu wcześniej przez Kongres czterech pakietów. „Dajemy na stół naszą ofertę. Jesteśmy gotowi do rozmów” – mówiła szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Republikanie zgadzają się, że konieczne będą kolejne kroki, podkreślając jednocześnie, że jest na nie jeszcze za wcześnie. Pozostają krytyczni wobec pakietu Demokratów. Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell uznał go „za paradę absurdów, które ciężko brać na poważnie”.

Zgodnie z liczącą ponad 1,8 tys. stron propozycją Demokratów Amerykanie zarabiający poniżej 75 tys. dol. rocznie mają otrzymać ponownie 1,2 tys. dol. Gospodarstwo domowe mogłoby uzyskać maksymalnie środki o wysokości 6 tys. dol.

Jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów wprowadzono już we wcześniejszym rekordowym, wartym ponad 2 bln dol. pakiecie stymulacyjnym przegłosowanym przez Kongres w marcu. Większość z uprawnionych otrzymała już pieniądze.

W swoim nowym pakiecie ustaw Demokraci proponują też utrzymanie aż do stycznia 2021 roku dodatkowych 600 dol. tygodniowo do podstawowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Dziennik „New York Times” informował w kwietniu, że dzięki dopłatom w wysokości 600 dol. tygodniowo na czas epidemii koronawirusa łączna wartość zasiłku dla bezrobotnych w większości amerykańskich stanów przewyższa wcześniejszą średnią pensję osób pozostających obecnie bez pracy.

Wśród zapisów projektu Demokratów jest blisko miliard dolarów dla władz stanowych oraz lokalnych. 755 milionów dol. ma otrzymać miasto Waszyngton, którego władze wielokrotnie podkreślały, że czują się pominięte w poprzednich pakietach. Dodatkowe fundusze przewidziano dla banków żywności, szpitali oraz małych firm. 75 miliardów dolarów ma zostać wydane na rozwinięcie systemu testów na koronawirusa.

W czterech przegłosowanych już pakietach Kongres rozdysponował prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowi największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i ok. 14 proc. PKB USA.

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ponad 36 mln Amerykanów. Poziom gospodarczej zapaści porównywany jest z czasami Wielkiego Kryzysu z lat 1929-1933.

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek także historyczną rezolucję umożliwiającą zdalne głosowanie, jeżeli ogłoszony zostanie stan zagrożenia zdrowia publicznego. Parlamentarzyści mieliby w takim wypadku prawo do zdalnych posiedzeń komisji i głosowania za pośrednictwem kongresmena działającego w charakterze pełnomocnika. Ten mógłby oddać głos za maksymalnie 10 innych parlamentarzystów.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk