Bosak ostro o telewizji publicznej: to prywatny folwark PiS-u

Telewizja publiczna – biorąc pod uwagę nierównomierność udzielania czasu antenowego kandydatom na prezydenta – to partyjny folwark PiS-u – ocenił w piątek Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji i kandydat tego ugrupowania na prezydenta. Trzeba to zmienić – apelował.

„W Polsce rosną dwie rzeczy: podatki i finansowanie dla TVP” – powiedział Bosak na konferencji prasowej przed Sejmem. Jak podał, obecnie kwota rocznego wynagrodzenia członków zarządu TVP wynosi 2 mln 180 tys. zł. „Kwota bardzo duża, ale ktoś może powiedzieć +duża firma – duża kwota+, tymczasem wiemy, że ta kwota jest trzy razy większa niż w 2018 roku. W ciągu zaledwie niecałych trzech lat kwota zarobków dla władz TVP wzrosła trzykrotnie” – zauważył.

Podkreślił też, że w TVP rozrastają się władze oraz zatrudnienie. „Tam cały czas namnażane są nowe etaty, cały czas namnażane są kadry i oczywiście widzimy wyraźnie po jakości programu, że są to kadry dobierane politycznie” – mówił Bosak.

Dodał też, że w 2019 r. – w porównaniu z 2018 r. – o 17 proc. wzrosły koszty działalności TVP, a 18 mln zł zostało przyznanych na nagrody dla pracowników. „To sytuacja, która jest możliwa wyłącznie dzięki tzw. rekompensatom z budżetu państwa” – zaznaczył poseł.

Zwrócił także uwagę na nierównomierność w udzielaniu przez TVP czasu antenowego poszczególnym kandydatom na prezydenta. „Czas antenowy kandydatów na prezydenta w kwietniu 2020 roku: Andrzej Duda – 543 minuty, Małgorzata Kidawa-Błońska – rzekomo zwalczana przez PiS – 49 minut i jest to drugi najlepszy wynik, Władysław Kosiniak-Kamysz – były koalicjant PO rzekomo nielubiany przez PiS – 22 minuty, Robert Biedroń – 10 minut, Szymon Hołownia – 7 minut, Krzysztof Bosak – 4 minuty. Czy to jest równorzędne informowanie w kampanii wyborczej?” – pytał kandydat Konfederacji na prezydenta.

„Tak wygląda statystyka. Jest to tak naprawdę zrobienie prywatnego, partyjnego folwarku z firmy, która powinna służyć całemu społeczeństwu, z firmy, która powinna być jak wzorzec z Sevres – wzorzec obiektywności i rzetelności. Niestety mamy sytuację całkowicie odwrotną, trzeba to zmienić. Telewizja publiczna to nie może być partyjny folwark PiS-u, to nie może być zawłaszczone przez jedną partię, to powinno służyć wszystkim obywatelom” – apelował.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk