ZagranicaWHO zaleca „ekstremalną czujność” przy odchodzeniu od ograniczeń

Wobec obaw o drugą falę infekcji, kraje, które łagodzą ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa, powinny zachować „ekstremalną czujność” – powiedział w poniedziałek wieczorem ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej w Genewie dr Ryan wskazał na Niemcy i Koreę Południową, kraje, w których po podjęciu pierwszych kroków w celu łagodzenia restrykcji doszło do ponownego wzrostu liczby zakażeń.

„Jeśli choroba utrzymuje się na niskim poziomie w krajach, które nie są w stanie zbadać ognisk, aby je zidentyfikować, zawsze istnieje ryzyko, że choroba zacznie się od nowa” – ostrzegł ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ryan powiedział, że powrót do normalności nie może opierać się na hipotetycznej „odporności zbiorowej”. „To naprawdę niebezpieczne kalkulacje” – podkreślił ekspert.

„Wstępne badania serologiczne pokazują, że stosunkowo niewielka część populacji ma przeciwciała przeciwko Covid-19″ – stwierdził podczas tej samej konferencji dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Oznacza to, jak dodał, że?”większość populacji pozostaje narażona na wirusa”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że łagodzenie restrykcji świadczy jednak o sukcesie wysiłków podejmowanych w celu „spowolnienia wirusa i ratowania życia”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

six − four =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl