Muzeum Narodowe w Warszawie od wtorku ponownie otwarte

Magdalena Targańska11 maja, 20207 min

Muzeum Narodowe w Warszawie od wtorku znów będzie otwarte dla zwiedzających, ale zostanie wprowadzony rotacyjny harmonogram otwarcia poszczególnych wystaw – poinformowała placówka. Oddziały MNW, z wyłączeniem parków i ogrodów, pozostają na razie zamknięte.

Nowy regulamin zwiedzania MNW dostępny jest na stronie internetowej muzeum. W informacji prasowej przekazano, że zasady zwiedzania muzeum zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych.”Na terenie MNW – w galeriach, holach, parkach i ogrodach oraz na dziedzińcach – należy zachować odstęp minimum dwóch metrów od innych osób (wyjątkiem są opiekunowie z dziećmi lub z osobami niepełnosprawnymi). Na terenie muzeum mogą przebywać wyłącznie zwiedzający w maseczkach, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Wprowadzono również ograniczenia w liczbie osób jednocześnie zwiedzających wystawy, a także w korzystaniu z muzealnej szatni, księgarni i wind” – podano w komunikacie.

Muzeum zachęca również do zakupu biletów online oraz płatności bezgotówkowych. Zaznaczono, że „wszystkie materiały edukacyjne oraz audioprzewodniki udostępniono nieodpłatnie na stronie internetowej MNW – druki i zestawy stacjonarne nie będą dostępne”.

Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MNW będzie prowadzona wyłącznie online, w ramach akcji #niebawemwMNW. „Wszystkie stacjonarne lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty, a także imprezy masowe (koncerty, konferencje, wernisaże i spotkania autorskie) zostały odwołane” – poinformowano.

Jak dodano, ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 16. W poniedziałki muzeum pozostaje zamknięte dla zwiedzających.

W informacji podano, że zostanie wprowadzony rotacyjny harmonogram otwarcia wystaw. „W środę i sobotę będzie można oglądać zbiory galerii stałych znajdujących się na parterze (Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej), a w czwartek, piątek i niedzielę wyłącznie ekspozycje na pierwszym i drugim piętrze (Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego)” poinformowało muzeum.

Dodano, że we wtorki galerie będą otwarte naprzemiennie. „12 i 19 maja oraz 9 i 16 czerwca można zwiedzić wyłącznie galerie znajdujące się na parterze. Pozostałe galerie, umiejscowione na pierwszym i drugim piętrze, będą otwarte 26 maja oraz 2, 23 i 30 czerwca. Aktualne informacje na temat otwarcia poszczególnych galerii znajdują się w regulaminie zwiedzania i na stronie internetowej MNW” – przypomniano.

Zwrócono uwagę, że „w związku z powyższymi zmianami zwiedzającym zaproponowano nowy bilet wstępu, który upoważnia posiadacza do dwóch wizyt w muzeum w ciągu tygodnia”. „Zwyczajowo, w każdy wtorek bilet wstępu na galerie stałe jest bezpłatny. W celu zapewnienia osobom korzystającym z bezpłatnych biletów dostępu do wszystkich galerii wprowadzony został naprzemienny harmonogram otwarcia we wtorki” – podkreślono.

Jak napisano, „koniecznością stała się także aktualizacja planu wystaw czasowych MNW”. „Jako pierwsza – w sierpniu – zostanie otwarta wystawa reporterska +Fotorelacje. Wojna 1920+. To opowieść wojenna udokumentowana zdjęciami zarówno zawodowych fotoreporterów, jak amatorów, świadków wojny polsko-bolszewickiej” – podało MNW.

Z kolei ekspozycja arcydzieł malarstwa polskiego „Polska. Siła obrazu” została przesunięta na wrzesień. Wydarzeniem roku będzie grudniowe otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie. Przekazano, że realizacja innych zaplanowanych na rok 2020 wystaw została odsunięta w czasie. Zaznaczono, że „sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest jednak zmienna, możliwe są więc zarówno dalsze korekty harmonogramu, jak i całkowita rezygnacja z niektórych ekspozycji”.

„Prezentacja dzieł Anny Bilińskiej, wystawa chopinowska i wystawy czasowe w Oddziałach MNW to projekty, w które włożyliśmy bardzo dużo pracy. Uwzględniając realia, będziemy dążyli do ich realizacji w przyszłości. Dzieła sztuki przetrwały już epidemie starożytności i średniowiecza, wojenną pożogę i rabunki. Niezmiennie cierpliwie na nas czekają i nadal zachwycają swoim pozaczasowym pięknem” podkreślił p.o. dyrektora MNW Łukasz Gaweł. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk