Niemcy nie będą leczyć nieletnich z homoseksualizmu

W Niemczech Bundestag zakazał pomagania nieletnim homoseksualistom w dobrowolnej próbie zmiany orientacji seksualnej z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. To drugi po Malcie europejski kraj wyjmujący terapię konwersyjną spod prawa.

Tym samym Niemcy stały się piątym krajem, który zakazał terapii nawracającej nieletnich gejów  – dołączając do Brazylii, Ekwadoru, Malty i Tajwanu.

Powszechnie dyskredytowana terapia, która twierdzi, że jest w stanie zmienić seksualność danej osoby, została potępiona przez ekspertów medycznych. Podobno osoby LGBT, które poddano leczeniu, doznały urazu psychicznego. Badania sugerują, że kontrowersyjna praktyka może prowadzić do depresji i zwiększać ryzyko samobójstwa.

Nowe niemieckie prawo zakazuje oferowania lub reklamowania terapii osobom w wieku poniżej 18 lat. Osoby łamiące prawo mogą zostać skazane na rok więzienia lub grzywnę.

Federalny minister zdrowia Jens Spahn, który jest gejem, po raz pierwszy ogłosił plany zakazania tej praktyki w czerwcu zeszłego roku, a sporządził projekt ustawy w listopadzie, donosi BBC.

„Homoseksualizm nie jest chorobą. Dlatego sama terapia swoją nazwą wprowadza w błąd ”- powiedział w oświadczeniu Spahn, członek partii chadeków Angeli Merkel.

„Ta tak zwana terapia powoduje, że ludzie są chorzy, a nie lepsi. Zakaz jest również ważnym sygnałem ze strony społeczeństwa dla wszystkich tych, którzy nie są pewni swojego homoseksualizmu: Można być takim, jakim jesteś ”.

Terapia konwersyjna, czasami nazywana terapią „naprawczą” lub „kuracją gejowską”, jest terminem stosowanym do dowolnej formy tak zwanego leczenia, które próbuje zmienić orientację seksualną lub zmniejszyć atrakcyjność dla osób tej samej płci.
Eksperci twierdzą, że słowo terapia wprowadza w błąd, ponieważ nie ma na to naukowej podstawy. Niektóre formy praktyki mogą obejmować hipnozę lub porażenie prądem.
Według szacunków Magnus Hirschfeld Foundation, berlińskiej organizacji zajmującej się prawami człowieka, około 1000 osób rocznie przechodzi na terapię konwersyjną w Niemczech.

W Stanach Zjednoczonych 20 stanów zakazało terapii konwersyjnej nieletnich.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Gln

  10 maja, 2020 at 6:41 pm

  Jestem przekonany, że znalazłyby się również osoby, które swój homoseksualizm postrzegają jako anomalię i chciałyby poddać się terapii i zmienić swoje życie. Skoro taki transseksualista może trwałe okaleczyć własne ciało, bo identyfikuje się z inną płcią, to czemu uniemożliwia się mniej inwazyjną interwencję w przypadku odchyleń seksualnych? To niehumanitarne, że państwo zabiera im tę szansę.

  Reply

 • *inhales*

  22 czerwca, 2020 at 6:37 pm

  A jak komuś przeszkadza jego heteroseksualizm, to też powinien się leczyć?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk